Curata Buffet/Credenza
Modern buffet/credenza in white oak veneers with a deep Midnight finish and brushed brass pulls. Three doors open to adjustable shelving for flexible dining room storage.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Inspired by timeless simple shapes with a chic mixture of tactile materials, the Curata Buffet Credenza is crafted of White Oak Veneers with an earthy Midnight finish accented by vertical brushed brass pulls on each of the 3 doors. There are two adjustable shelves behind each door for roomy storage.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Carton Height | 36.75 |
|---|---|
| Carton Length | 24.50 |
| Carton Weight | 230.60 |
| Carton Width | 67.25 |
| Depth | 20.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 32.25 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | White Oak Veneers |
| Metal Distressing | Yes |
| Number of Shelves | 6 |
| Style | Modern/Contemporary |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 64.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 185.52 |
| Image Role Data | {“1600_75900_DKW_detail”:[“Detail Image 1″],”1600_75900_DKW_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”1600_75900_DKW_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 185.52 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 64 × 32.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Curata |
Complete The Look
Curata Upholstered Bar Stool
Curata Bunching Bookcase
Curata Accent Table
Curata Upholstered Chair
Curata Rectangle Dining Table with 2-20in Leaves
Curata Mobile File
Curata One-Drawer Nightstand
Curata Writing Desk
Curata Pub Table
Curata Short Left/Right/Freestanding Desk
Casual Dining Curata 72in Round Dining Table Top
Items We Think You Will Love..
Alfresco Costa Display Cabinet
Rhapsody Bunching Curio
Waterfall Black Buffet
Normandy Buffet
Lawson Server
Brook Bay Sideboard
Tynecastle Buffet
Sanctuary Two-Door Thin Display Cabinet – Ebony
Treasures Buffet – Oak
Sanctuary Four-Door Mirrored Console – Surf-Visage
Chatelet Buffet
Affinity Server
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Curata Buffet/Credenza
"*" indicates required fields