Americana Server
64″ (162.6 cm) Casual Dining Americana Server enriched by Oak Veneers with Solid-Wood Edge Top, making it a distinctive interior accent.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Reimagining a historical design with a fresh take on finish, function and form, the Americana Server has a nostalgic silhouette with details including one fixed plank shelf on the bottom and carved accents on the legs. Crafted in Oak Veneers with a Solid-Wood Edge Top, it is finished in the deep, dark Molasses tone on the case with the gentle brown Honey finish on the top. Featuring 4 self-closing drawers, the top left drawer has black removable felt liner and the top right drawer has removable felt-lined silverware tray. The interior finish is Honey.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Four self-closing drawersTop left drawer has black removable felt linerTop right drawer has removable felt lined silverware trayInterior finish is HoneyOne fixed planked shelf on bottomCarved accents on legsFinish: Molasses finish on base and Honey finish | Yes |
|---|---|
| Finish | Molasses finish on base and Honey finish on top. The Americana Molasses finish captures the essence of a well-loved heirloom, passed down through generations. The deep, dark tone over cathedr |
| Drawer Weight Capacity | 45 lbs |
| Alternate Finish Items | 7050-75917-02 |
| Back Panel Description | Sealed, stained |
| Carton Height | 22.25 |
| Carton Length | 23.50 |
| Carton Weight | 190.52 |
| Carton Width | 69.00 |
| Clearance | 4 |
| Depth | 19.00 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 13.5 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 57.75 |
| Distressing | Yes |
| Drawer Box Construction Method | English Dovetail |
| Drawer Dimensions | 24.75W x 13.5D x 3.5H |
| Drawer Handle Material | Metal Alloy |
| Dust Bottom | Yes |
| Felt Lined Drawer Type | Removable Felt Drawer Bottom |
| Felt Lined Drawers | Yes |
| Height | 34.75 |
| Jewelry or Silverware Storage | Yes |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Oak Veneers with Solid-Wood Edge Top |
| Number of Drawers | 4 |
| Number of Shelves | 1 |
| Safety Stop | Yes |
| Soft/Self Closing Drawers | Yes |
| Style | Casual |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 64.00 |
| Wood Distressing Type | Rub-through |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 157.96 |
| Image Role Data | {“7050_75917_89_90007_89_room”:[“Room Image 1″],”7050_75917_89_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”7050_75917_89_straight_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Straight”],”7050_75917_89_top”: |
| Weight | 157.96 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 64 × 34.75 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Casual |
| Collection | Americana |
Complete The Look
Bedroom Americana 6/0 Rails
Americana Oval Mirror
Americana Entertainment Credenza
Bedroom Americana 6/0-6/6 Headboard
Americana Queen Upholstered Poster Bed
Americana Six-Drawer Chest
Americana Dresser
Bedroom Americana 5/0 Footboard
Bedroom Americana 6/0-6/6 Headboard
Casual Dining Americana Round Pedestal Table Top w/1-22in leaf
Americana King Upholstered Poster Bed
Americana California King Upholstered Poster Bed
Items We Think You Will Love..
Sanctuary Glass Bunching Curio-Ebony Antiqued Oak
Curata Buffet/Credenza
Sanctuary Four-Door Mirrored Console – Surf-Visage
Newport Server
Farmhouse Server
Rhapsody Bunching Curio
Sanctuary Two-Door Thin Display Cabinet – Ebony
Carolina Crossing Server- White
Rhapsody 96” Credenza
Normandy Buffet
Chatelet Buffet
Brook Bay Sideboard
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Americana Server
"*" indicates required fields