Americana Floor Mirror
38 1/4″ (97.2 cm) Americana Floor Mirror, crafted with attention to detail and elevated through Wood and Mirror design elements.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Celebrating the winsome beauty of a simpler time, the Americana Tilting Floor Mirror has beveled glass and carved accents on the posts and stretcher. The Molasses finish over Cathedral Oak Veneers captures the essence of a well-loved heirloom passed down through the generations. The deep dark tone over the Oak Veneers adds warmth, while the variations in color reveal the natural beauty of the wood beneath.
Product Details
| Tilting mirrorBeveled mirror glassCarved accents on posts and stretcherFinish: The Americana Molasses finish captures the essence of a well-loved heirloom, passed down through generations. The deep, dark tone over cathedral oak veneers add warmth, while t | Yes |
|---|---|
| Finish | The Americana Molasses finish captures the essence of a well-loved heirloom, passed down through generations. The deep, dark tone over cathedral oak veneers add warmth, while the variations i |
| Alternate Finish Items | 7050-50001-02 |
| Carton Height | 7.50 |
| Carton Length | 84.75 |
| Carton Weight | 119.24 |
| Carton Width | 43.00 |
| Depth | 21.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 72.25 |
| Material Description | Wood and Mirror |
| Mirror Glass Diagonal | 57 |
| Mirror Glass Dimensions | 25W x 56.5H x .25TH |
| Style | Casual |
| Width | 38.25 |
| Wood Distressing Type | Sandblasting, bleaching, drawknife, worm holes, rasping, chiseling |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 80.52 |
| Image Role Data | {“7050_50001_89_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”7050_50001_89_straight_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Straight”]} |
| Weight | 80.52 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21 × 38.25 × 72.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Casual |
| Collection | Americana |
Complete The Look
Americana Trestle Console Table
Americana King Upholstered Poster Bed
Americana Bachelor Chest
Casual Dining Americana Round Pedestal Dining Table Base
Americana Queen Panel Bed
Bedroom Americana 6/0-6/6 Footboard
Americana Upholstered Seat Arm Chair
Americana Floor Mirror
Americana Server
Americana Six-Drawer Chest
Americana Two-Door Nightstand
Bedroom Americana 6/0-6/6 Footboard
Items We Think You Will Love..
Camden Leather Power Recliner with Power Headrest
Atlas Ocean Fabric Power Lift Recliner with Power Headrest & Lumbar
Sundance Floor Mirror
Arlo Leather Reclining Sofa
Vail Leather Cocktail Ottoman
Arlo Leather Reclining Sectional
Yukon Fabric Power Rocking Recliner
Score Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Sawyer Marine Leather Pwr Recl Loveseat w/ Console, Pwr Hdrsts, Lumbar
Arlo Leather Power Reclining Sectional with Power Headrests
Melange Now You See Me Mirror
Surfrider Floor Mirror
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Americana Floor Mirror
"*" indicates required fields