Americana Floor Mirror
38 1/4″ (97.2 cm) Americana Floor Mirror highlighted with Wood and Mirror design elements, bringing a subtle decorative character.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Celebrating the winsome beauty of a simpler time, the Americana Tilting Floor Mirror has beveled glass and carved accents on the posts and stretcher. The Daisy finish over Cathedral Oak Veneers suggests the natural wear one might expect of pieces passed down through the family over time, revealing the rich oak character beneath.
Product Details
| Tilting mirrorBeveled mirror glassCarved accents on posts and stretcherFinish: The Americana Daisy finish is a time worn white finish on cathedral oak veneers representing the natural wear one might expect of pieces passed down through the family over tim | Yes |
|---|---|
| Finish | The Americana Daisy finish is a time worn white finish on cathedral oak veneers representing the natural wear one might expect of pieces passed down through the family over time revealing the |
| Alternate Finish Items | 7050-50001-89 |
| Carton Height | 7.50 |
| Carton Length | 84.75 |
| Carton Weight | 119.24 |
| Carton Width | 43.00 |
| Depth | 21.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 72.25 |
| Material Description | Wood and Mirror |
| Mirror Glass Diagonal | 57 |
| Mirror Glass Dimensions | 25W x 56.5H x .25TH |
| Style | Casual |
| Width | 38.25 |
| Wood Distressing Type | Sandblasting, drawknife, worm holes, rasping, chiseling |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 80.52 |
| Image Role Data | {“7050_10309_02_50001_02_75310_02_room”:[“Room Image 1″],”7050_10309_02_50001_02_75310_02_room2”:[“Room Image 2″],”7050_50001_02_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”7050_50001_02_stra |
| Weight | 80.52 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21 × 38.25 × 72.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Casual |
| Collection | Americana |
Complete The Look
Americana Trestle Console Table
Americana Two-Door Nightstand
Americana Bachelor Chest
Americana King Panel Bed
Americana Dresser
Americana Wardrobe
Americana Queen Upholstered Poster Bed
Americana Dining Bench
Americana Landscape Mirror
Americana Upholstered Seat Side Chair
Americana Six-Drawer Chest
Bedroom Americana 6/0-6/6 Headboard
Items We Think You Will Love..
Surfrider Floor Mirror
Ace Fabric Ottoman
Chatelet Floor Mirror withJewelry Armoire Storage
Aria Fawn Leather Power Reclining Loveseat with Console
Mason Fabric Rocking Recliner
Mason Fabric Power Recliner with Power Headrest
Melange Glamour Floor Mirror withJewelry Armoire Storage
Aria Fawn Leather Power Reclining Sofa
Henry Fog Fabric Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Henry Beige Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Big Sky Floor Mirror withJewelry Storage
Sundance Floor Mirror
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Americana Floor Mirror
"*" indicates required fields