Americana Upholstered Seat Arm Chair
26 1/2″ (67.3 cm) A refined piece inspired by Fabric design elements, designed to complement modern spaces.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Celebrating the natural beauty of a simpler time, the Americana Upholstered Seat Arm Chair has a spindle back with carved accents on the spindles and frame. Crafted of Oak Veneers with a fabric seat trimmed in welt, it is finished in the time worn white finish, with the look of natural wear one might expect of pieces passed down through the family over time, revealing the rich oak character beneath. The seat is upholstered in the 100% Linen performance fabric Biscuit.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Fabric seatWelt trimSpindle backCarved accents on the spindles and frameFinish: The Americana Daisy finish is a time worn white finish on cathedral oak veneers representing the natural wear one might expect of pieces passed down through the family over ti | Yes |
|---|---|
| Finish | The Americana Daisy finish is a time worn white finish on cathedral oak veneers representing the natural wear one might expect of pieces passed down through the family over time revealing the |
| Fabric | 100% Linen |
| Alternate Finish Items | 7050-75300-85 7050-75300-89 |
| Arm Height | 24.75 |
| Carton Height | 54.50 |
| Carton Length | 36.25 |
| Carton Weight | 38.58 |
| Carton Width | 29.50 |
| Depth | 27.00 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 18.5 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 22 |
| Distressing | Yes |
| Fabric 1 | Biscuit (Performance); 100% Linen; Cleaning Code: WS (Clean water-based stains with water-based cleaning agent, clean oil-based stains with solvent cleaner) |
| Floor Glides | Yes |
| Height | 42.25 |
| Material Description | Oak Veneers and Fabric |
| Material Filter | Fabric |
| Memo Swatch | HF-Biscuits-SC |
| Motion Type | Stationary |
| Seat Depth | 21 |
| Seat Height | 19.5 |
| Seat Width | 21.5 |
| Seat to Back Height | 22.5 |
| Style | Casual |
| Sub Type | Arm Chairs |
| Weight Capacity | 250 lbs |
| Width | 26.50 |
| Wood Distressing Type | Bleaching, chiseling, drawknife, rasping, sandblasting, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Finish Filter | Whites/Creams/Beiges |
| Weight | 23.15 |
| Image Role Data | {“7050_75203_300_02_room”:[“Room Image 1″],”7050_75200_02_75300_02_75310_02_75917_02_90008_02_room”:[“Room Image 2″],”7050_75203_02_75300_02_75019_02_room”:[“Room Image 3”],”7050_75300_02_sil |
| Weight | 23.15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 27 × 26.5 × 42.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Casual |
| Collection | Americana |
Complete The Look
Americana Three-Drawer Nightstand
Americana Floor Mirror
Americana Upholstered Seat Side Chair
Americana Bachelor Chest
Americana Leg Dining Table with 1-22in Leaf
Americana Three-Drawer Nightstand
Americana Six-Drawer Chest
Americana Six-Drawer Chest
Americana One-Drawer Oval Nightstand
Americana End Table
Americana Queen Panel Bed
Americana Leg Dining Table with 1-22in Leaf
Items We Think You Will Love..
Millwork Off-White Pair of Counter Chairs
Tori CHAIRS 30144/52CB
Dexter CHAIRS 30223B/5187
Melody White Fabric Pair of Upholstered Dining Chairs
Tori CHAIRS 30124/52CB
Payton CHAIRS 30103/24BP
Dexter CHAIRS 30223/51HO87
Washington CHAIRS 30303-WE/1B24DAF4
Hint CHAIRS 30202/56CP96
Normandy Pair of Wood Dining Chairs
Waterfall Off-White Pair of Upholstered Dining Chairs
Plymouth Gray Pair of Armless Dining Chairs
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Americana Upholstered Seat Arm Chair
"*" indicates required fields