Americana End Table
26″ (66 cm) Living Room Americana End Table, crafted with attention to detail and elevated through Oak Veneers with Solid-Wood Edge Top.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
In a classic and clean design with a nostalgic flair, the 26W x 30D rectangle-shaped Americana End Table has turned carved legs, scroll accents in the corners and a planked bottom fixed shelf with an interlocked design that exudes craftsmanship. Made of Oak Veneers with a Solid-Wood Edge Top, it is finished in Honey, a gentle, warm brown tone with distressing that hints at the passage of time, while the smooth surface invites you to run your fingers across it, connecting you with past generations. A metal alloy oval pull in an antique bronze finish adds a final touch.
Product Details
| Rectangle shapePlanked bottom fixed shelf with interlocked designTurned carved legsScroll accents in cornersFinish: The Americana Honey finish features a gentle, warm brown tone. The distressing hints at the passage of time, while the smooth surface invit | Yes |
|---|---|
| Finish | The Americana Honey finish features a gentle, warm brown tone. The distressing hints at the passage of time, while the smooth surface invites you to run your fingers across it, connecting you |
| Drawer Weight Capacity | 25 lbs |
| Carton Height | 15.50 |
| Carton Length | 35.00 |
| Carton Weight | 91.96 |
| Carton Width | 30.00 |
| Depth | 30.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Box Construction Method | English Dovetail |
| Drawer Dimensions | 16.5W x 13.25D x 2.75H |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Drawers | Yes |
| Dust Bottom | Yes |
| Height | 25.25 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Oak Veneers with Solid-Wood Edge Top |
| Number of Drawers | 1 |
| Number of Shelves | 1 |
| Shelf Opening | 18W x 22D |
| Soft/Self Closing Drawers | Yes |
| Style | Casual |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Load Capacity | 75 lbs |
| Width | 26.00 |
| Wood Distressing Type | Sandblasting, worm holes, rasping |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 70.4 |
| Image Role Data | {“7050_80114_85_room”:[“Room Image 1″],”7050_80112_85_80114_85_CC507_410_89_room”:[“Room Image 2″],”7050_80114_85_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”7050_80114_85_back_silo”:[“Silo I |
| Weight | 70.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 26 × 25.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Americana |
Complete The Look
Americana Entertainment Credenza
Bedroom Americana 6/0 Rails
Americana Upholstered Seat Side Chair
Americana Six-Drawer Chest
Casual Dining Americana Round Pedestal Dining Table Base
Living Room Americana Rectangle Cocktail Table
Americana One-Drawer Oval Nightstand
Americana Leg Dining Table with 1-22in Leaf
Casual Dining Americana Round Pedestal Dining Table Base
Americana Dresser
Americana California King Upholstered Poster Bed
Bedroom Americana 5/0-6/6 Rails
Items We Think You Will Love..
City View Round End Table
Carpenter Brown Lamp Table
Mill Valley Round End Table
Eclipse Brown Round End table
Lake House End Table
Verona End Table
Lyra End Table
Palette Brown Short Bunching Table
Plymouth Gray End Table
Lake House Square Lamp Table
Waterfall Brown Round End Table
Millwork Brown End Table
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Americana End Table
"*" indicates required fields