Round End Table
Round end table with acacia wood top and lower shelf featuring a starburst veneer in a golden brown finish on a sturdy metal frame. Transitional living room table adds handy storage.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Beautifully scaled and intricately designed, this round end table pairs a tabletop and bottom shelf crafted of Acacia wood with a starburst veneer pattern in a golden brown finish with a metal frame.
Product Details
| Carton Height | 7.50 |
|---|---|
| Carton Length | 25.75 |
| Carton Weight | 27.56 |
| Carton Width | 25.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 22.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 25.25 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Acacia Veneers with Metal Tubing and Metal Sheet |
| Metal Distressing | Yes |
| Number of Shelves | 1 |
| Style | Transitional |
| Table Shape | Round |
| Top Load Capacity | 70 lbs |
| Width | 22.00 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 22.05 |
| Image Role Data | {“5903_80111_113_114_85_room”:[“Room Image 1″],”5903_80114_85_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5903_80114_85_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 22.05 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 22 × 25.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | 5903-80 & Commerce and Market |
Complete The Look
Round Cocktail Table
Nesting Tables
Items We Think You Will Love..
Lake House End Table
Greystone Mill End Table
Americana End Table
Verona End Table
Waterfall Brown Round End Table
Americana End Table
Athens End Table
Lyra End Table
Lake House End Table
Eclipse Brown Round End table
Storia Round End Table
Melody White Round End Table
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Round End Table
"*" indicates required fields