Nesting Tables
Set of two nesting tables in acacia veneers with starburst tops and a golden-brown textured metal frame. Smaller table tucks under the larger to save space.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Beautifully scaled and intricately designed, this pair of nesting tables are crafted of Acacia Veneers with a starburst veneer pattern on both tops in a medium natural wood tone and a textured metal frame in a golden brown. The smaller table slides underneath the larger table and has a starburst veneer pattern on both tops.
Product Details
| Carton Height | 26.50 |
|---|---|
| Carton Length | 21.75 |
| Carton Weight | 33.07 |
| Carton Width | 21.50 |
| Depth | 19.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 24.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Acacia Veneers with Metal Tubing and Metal Sheet |
| Metal Distressing | Yes |
| Number of Shelves | 1 |
| Style | Transitional |
| Top Load Capacity | 30 lbs (small table), 50 lbs (large table) |
| Width | 19.00 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 22.05 |
| Image Role Data | {“5903_80111_113_114_85_room”:[“Room Image 1″],”5903_80113_85_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5903_80113_85_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 22.05 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 19 × 24 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | 5903-80 & Commerce and Market |
Complete The Look
Round End Table
Round Cocktail Table
Items We Think You Will Love..
Sanctuary Three-Drawer Shaped Front Gold Chest
Red Bombe Chest
Amani Three-Drawer Accent Chest
Memento Accent Table
Moment of Hope Chest
Sanctuary Round Mirrored Accent Table – Visage
Hamilton Accent Table
French Two Drawer Chest
Waterfall Black Accent Table
Melange Four-Door Two-Drawer Credenza
Waterfall Brown Accent Table
Susan G. Komen Eternal Chest
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Nesting Tables
"*" indicates required fields