Chatelet Scroll Accent Table
Accent table with a sculptural three-scroll base and a warm Caramel Froth finish touched with aged white for rustic luxury.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Three beautifully-designed scrolls come together to form the base of the charming Chatelet Scroll Accent Table, adding a punch of character to any chairside, bedside or family room. The soft amber Caramel Froth finish is accented by a touch of aged white paint to highlight distinctive grains and create an ambience of rustic luxury.
Product Details
| Made with pecky pecan veneersTraditional/Formal stylingFinish: A combination of Caramel Froth and Paris Vintage. Pecky pecan veneers are warmed by a soft amber color and a touch of aged white paint to highlight distinctive grains and moldings in the Caram | Yes |
|---|---|
| Finish | A combination of Caramel Froth and Paris Vintage. Pecky pecan veneers are warmed by a soft amber color and a touch of aged white paint to highlight distinctive grains and moldings in the Cara |
| Best Seller | No |
| Carton Height | 31.00 |
| Carton Length | 29.75 |
| Carton Weight | 88.00 |
| Carton Width | 30.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 26.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 28.00 |
| Levelers | No |
| Material Description | Pecan, Walnut and Maple Veneers and Resin |
| Metal Distressing | No |
| Style | Traditional/Formal |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| Video2 | https://www.youtube.com/watch?v=2i6_WJYi5TA |
| Video2Comment | Chatelet Collection Video – TV Spot |
| Width | 26.00 |
| Wood Distressing Type | Scraping lines, wormholes, rasping |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 57.2 |
| Image Role Data | {“5351_50002room”:[“Room Image 1″],”5351_50002silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5351_50002top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 57.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 26 × 28 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Chatelet |
Complete The Look
Chatelet Dresser
Chatelet Splatback Side Chair
Chatelet Entertainment Console
Chatelet Splatback Arm Chair
Casual Dining Chatelet Rectangle Trestle Dining Table Top w/2-22in Leaves
Chatelet Rectangle Cocktail Table
Chatelet Fretback Side Chair
Bedroom Chatelet Queen Upholstered Panel Headboard
Chatelet Nightstand
Chatelet Writing Desk
Casual Dining Chatelet Rectangle Trestle Dining Table Base
Chatelet Fretwork Nightstand
Items We Think You Will Love..
Unity Chest
Parkland Falls Storage Trunk
Sanctuary One-Drawer Round Lamp Table – Visage
Susan G. Komen Eternal Chest
58” Red Asian Cabinet
Melange Four-Door Two-Drawer Credenza
Bubble Glass Accent Table
Verona Accent Table
Sylvie Accent Table
Amani Accent Table
Chest
Melody White Accent Table
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Chatelet Scroll Accent Table
"*" indicates required fields