St. Armand Drink Table
Drink table with a sculptural pyramid base in light natural solid acacia and a slim, metal-trimmed top in antique bronze. A compact accent table with modern rustic character.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Character exudes from the pyramid-shaped base of the St. Armand Drink Table, crafted of Solid Acacia Wood in a light natural finish that reveals the organic elegance of knots and color variation. The slim top is trimmed in metal in an antique bronze finish to give a sophisticated casual appeal.
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 27.25 |
| Carton Length | 18.25 |
| Carton Weight | 26.46 |
| Carton Width | 18.50 |
| Depth | 16.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 24.25 |
| Material Description | Acacia Solids with Round Metal Tube and Metal Sheet |
| Metal Distressing | No |
| Style | Casual |
| Top Load Capacity | 40 lbs |
| Width | 16.00 |
| Wood Distressing Type | Tiger scratches |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 22.05 |
| Image Role Data | {“5601_50003_LTWD_room”:[“Room Image 1″],”5601_50003_LTWD_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5601_50003_LTWD_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 22.05 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 16 × 24.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Commerce and Market & Saint Armand |
Complete The Look
St. Armand Rectangular End Table
St. Armand Square Cocktail Table
St. Armand Round End Table
St. Armand Square Cocktail Table
St. Armand Nest of Tables
St. Armand Entertainment Console
St. Armand Round Cocktail Table
St. Armand Round End Table
Saint Armand Nest of Tables
St. Armand Chairside Table
Saint Armand Martini Table
St. Armand Rectangular End Table
Items We Think You Will Love..
Sanctuary One-Drawer Round Lamp Table – Visage
Memento Accent Table
Melange Four-Door Two-Drawer Credenza
Parkland Falls Storage Trunk
Sylvie Accent Table
French Two Drawer Chest
Sanctuary Fretwork Chest-Pearl Essence
Waterfall Brown Accent Table
Triumph Accent Chest
Moment of Hope Chest
Oval Accent Table
Chest
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
St. Armand Drink Table
"*" indicates required fields