Shimmer Three-Door Credenza
Three-door credenza in mango solids with a charcoal finish and textured German silver–foil doors. Each compartment has an adjustable shelf and a ventilated back for media storage.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Stunning and luxurious, the Shimmer Three-Door Credenza is crafted of Mango Solids in a charcoal-finished exterior, contrasting with German Silver Foil over textured door fronts. Behind each of the 3 doors is one adjustable shelf and a ventilated back panel so the piece is media friendly.
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 37.50 |
| Carton Length | 19.00 |
| Carton Weight | 175.00 |
| Carton Width | 72.00 |
| Depth | 16.00 |
| Distressing | No |
| Height | 34.00 |
| Material Description | Mango Solids with German Silver Foil |
| Metal Distressing | No |
| Number of Shelves | 1 |
| Style | Transitional |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| Width | 69.00 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 154 |
| Image Role Data | {“5716_85001_SLV_abstract”:[“Abstract Image”,”Abstract Image 1″],”5716_85001_SLV_room”:[“Room Image 1″],”5716_85001_SLV_room2”:[“Room Image 2″],”5716_85001_SLV_silo”:[“Silo Image 1”,”Silo – 3 |
| Weight | 154 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 69 × 34 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Silvers |
| Style | Transitional |
| Collection | 5716-85 & Commerce and Market |
Complete The Look
St. Armand Rectangular Cocktail
Commerce & Market Carved Stump Side Table
Nesting Table
Items We Think You Will Love..
Melange Four-Door Credenza
Susan G. Komen Eternal Chest
Verona Accent Table
Chest
Curata Accent Table
Amani Accent Table
Memento Accent Table
Sylvie Accent Table
Hamilton Accent Table
Sanctuary One-Drawer Round Lamp Table – Visage
Alfresco Costiere Chest
Moment of Hope Chest
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Shimmer Three-Door Credenza
"*" indicates required fields