Commerce & Market Carved Stump Side Table
20″ (50.8 cm) Commerce and Market Living Room Commerce & Market Carved Stump Side Table, crafted with attention to detail and elevated through Resin design elements.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Crafted with cast resin in a design to portray nature’s aged roots, the Carved Stump Side Table is hand-painted with a bold geometric tribal print in white on a soft blue background.
Product Details
| Alternate Finish Items | 7228-50646-02 7228-50638-99 |
|---|---|
| Carton Height | 30.25 |
| Carton Length | 24.00 |
| Carton Weight | 70.50 |
| Carton Width | 24.00 |
| Depth | 20.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 25.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Resin |
| Style | Casual |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Load Capacity | 60 lbs |
| Width | 20.00 |
| Wood Distressing Type | Cracking |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 48.5 |
| Image Role Data | {“916_90_7228_50654_45__6680_077_room”:[“Room Image 1″],”7228_50654_45_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”7228_50654_45_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 48.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 20 × 25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Blue |
| Detail Color | Blues |
| Style | Casual |
| Collection | Commerce and Market |
Complete The Look
Commerce & Market Jaiden Three Door Credenza
Commerce & Market Console Table
Commerce & Market Tiger Tooth Vertical Mirror
Commerce & Market Jacobs Ladder Cocktail Table
Commerce and Market Home Office Commerce & Market Bookcase Frame
Commerce and Market Izabela Upholstered Arm Chair
Commerce & Market Side Table
Commerce & Market Delta Console Table
Entertainment Console 72in
Commerce & Market Kubrick Console Table
Commerce and Market Living Room Commerce & Market Lancaster Hall Chest
Commerce & Market Open Ended End Table
Items We Think You Will Love..
Americana Bed Bench
Nesting Tables
Bubble Glass Accent Table
Amani Three-Drawer Accent Chest
Moment of Hope Chest
Sanctuary Four Door Mirrored Console- Ebony
Sylvie Accent Table
Unity Chest
Memento Accent Table
Hamilton Accent Table
Oval Accent Table
Waterfall Brown Accent Table
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Commerce & Market Carved Stump Side Table
"*" indicates required fields