Commerce & Market Metropolitan End Table
23″ (58.4 cm) A refined piece inspired by Oak Veneers, Metal Tube and Sheet Metal, designed to complement modern spaces.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Metropolitan End Table is a soft modern silhouette combining Oak Veneers in a dark wood finish with a rounded gold metal base and accents.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Drawer Weight Capacity | 30 lbs |
|---|---|
| Back Panel Description | Finished |
| Carton Height | 28.50 |
| Carton Length | 29.50 |
| Carton Weight | 75.00 |
| Carton Width | 26.50 |
| Depth | 26.00 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 15 |
| Distressing | Yes |
| Drawer Box Construction Method | English Dovetail |
| Drawer Dimensions | 18.5W x 13.125D x 3.25H |
| Drawer Handle Material | Metal Alloy |
| Height | 25.00 |
| Material Description | Oak Veneers, Metal Tube and Sheet Metal |
| Number of Drawers | 1 |
| Safety Stop | Yes |
| Soft/Self Closing Drawers | Yes |
| Style | Casual |
| Top Load Capacity | 65 lbs |
| Width | 23.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 62 |
| Image Role Data | {“7228_800185_188_85_room”:[“Room Image 1″],”SS461_PH025_087___7228_80246_82___7228_80188_85”:[“Room Image 2″],”7228_80188_85_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”7228_80188_85_back_si |
| Weight | 62 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 23 × 25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Commerce and Market |
Complete The Look
Commerce & Market Jacobs Ladder Cocktail Table
Commerce and Market Haven Spot Table
Casual Dining Commerce and Market Madison Round Dining Table Top
Commerce & Market Skyline Cocktail Table
Commerce and Market Xaden Gathering Desk
Commerce & Market Round Robin Accent Table
Commerce & Market Jack O’bein Cocktail Table
Commerce and Market Margo Etagere
Commerce and Market Living Room Commerce & Market Block Buster Cocktail Table
Commerce & Market Carved Stump Side Table
Commerce & Market Round Side Table
Commerce & Market Delta Console Table
Items We Think You Will Love..
Greystone Mill End Table
Plymouth Gray End Table
Verona End Table
Lyra End Table
Lake House End Table
City View Round End Table
Sylvie Short Bunching Table
Carpenter Brown Lamp Table
Mesa Valley End Table
Millwork Brown Round End Table
Waterfall Black Round End Table
Eclipse Brown Round End table
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Commerce & Market Metropolitan End Table
"*" indicates required fields