Commerce & Market Console
76″ (193 cm) Commerce and Market Living Room Commerce & Market Console, crafted with attention to detail and elevated through Clean Acacia Solids design elements.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
With an Arts & Crafts appeal, the Commerce & Market Console has a fresh natural light wood finish and features a half-circle motif base and stretcher.
Product Details
| Carton Height | 30.50 |
|---|---|
| Carton Length | 13.00 |
| Carton Weight | 119.00 |
| Carton Width | 79.00 |
| Depth | 20.00 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 11 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 64 |
| Distressing | Yes |
| Height | 38.50 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Clean Acacia Solids |
| Style | Casual |
| Top Clearance | 36 |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Dimensions | 76W x 20D x 2.625TH |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 76.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing, sandblasting, worm holes, rasping, sand-through |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 100 |
| Image Role Data | {“7228_85004_85_detail1”:[“Detail Image 1″],”7228_85004_85_room”:[“Room Image 1″],”7228_85004_85_room2”:[“Room Image 2″],”7228_85004_85_room3”:[“Room Image 3″],”7228_85004_85_silo”:[“Silo Ima |
| Weight | 100 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 76 × 38.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Commerce and Market |
Complete The Look
Commerce & Market Round Cocktail Table
Commerce & Market Console Table
Commerce & Market Delta Console Table
Commerce and Market Haven Console Table
Commerce & Market Jack O’bein Long Skinny Console
Commerce & Market Metropolitan Cocktail Table
Commerce and Market Hudson Low Nesting Table
Commerce & Market Open Space Entertainment Console
Commerce and Market Helena Spot Table
Commerce & Market Console Table
Commerce & Market Console
Commerce & Market Round Side Table
Items We Think You Will Love..
Ciao Bella Metal and Faux Concrete Console Table
Console Table
Melange Console Table
Sanctuary Four-Drawer Thin Console – Ebony
Arrowcreek Console Bar Table
Sanctuary Thin Console-Amber Sands
Vera Cruz Console Table
River Place Console Bar Table
5633-85, Commerce and Market Living Room Skinny Metal Console
Ciao Bella Narrow Console
Sanctuary Four-Drawer Console
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Commerce & Market Console
"*" indicates required fields