Commerce & Market Octagonal Cocktail Table
42″ (106.7 cm) Commerce and Market Living Room Commerce & Market Octagonal Cocktail Table highlighted with Mango Wood design elements, bringing a subtle decorative character.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Offering a modern silhouette in a classic pattern, the Commerce & Market Cocktail Table has an octagonal shape, plinth base and a striped design using contrasting neutral-colored finishes. Crafted of Mango Wood, the table has a light wood finish and is on casters for easy mobility.
Product Details
| Carton Height | 21.50 |
|---|---|
| Carton Length | 44.50 |
| Carton Weight | 114.00 |
| Carton Width | 47.50 |
| Depth | 42.00 |
| Feature Filter | Casters |
| Height | 19.00 |
| Important Use Information | We are not responsible for damage to carpets, rugs or other makes and models of flooring caused by caster use. |
| Material Description | Mango Wood |
| Style | Casual |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 42.00 |
| Weight | 94 |
| Image Role Data | {“7228_80022_05_detail1”:[“Detail Image 1″],”7228_80022_05_room”:[“Room Image 1″],”7228_80022_05_room2”:[“Room Image 2″],”7228_80022_05_room3”:[“Room Image 3″],”7228_80022_05_silo”:[“Silo Ima |
| Weight | 94 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 42 × 19 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Commerce and Market |
Complete The Look
Commerce & Market Fine Lines Credenza
Commerce & Market Linear Perspective Credenza
Commerce & Market Entwined Credenza
Commerce and Market Melrose Console Table
Commerce & Market Console
Commerce & Market Argyle Three-Drawer Chest
Commerce and Market Izabela Upholstered Arm Chair
Living Room Commerce and Market Gears Oval Cocktail Table
Commerce & Market Carved Stump Side Table
Commerce & Market Skyline Side Table
Commerce & Market Seaside Chair ch
Commerce & Market Spot Table
Items We Think You Will Love..
Plymouth Gray Square Coffee Table
Sylvie Rectangular Coffee Table
Carpenter Brown Square Coffee Table
Waterfall Brown Rectangular Coffee Table
Waterfall Black Rectangular Coffee Table with Casters
Waterfall Brown Round Coffee Table
Plymouth Gray Rectangular Coffee Table
Athens Rectangular Coffee Table with Casters
Waterfall Black Rectangular Coffee Table
Melody White Rectangular Coffee Table with Casters
Lake House Cocktail Table
Melody White Round Coffee Table with Casters
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Commerce & Market Octagonal Cocktail Table
"*" indicates required fields