Commerce & Market Round Robin Accent Table
20″ (50.8 cm) Commerce and Market Living Room Commerce & Market Round Robin Accent Table highlighted with Resin and Rope design elements, bringing a subtle decorative character.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Global inspiration is evident in the casual and tactile hourglass-shaped Round Robin Accent Table. In a tactile combination of rope and wood in a light natural finish, the versatile table measures 20 inches round.
Product Details
| Carton Height | 27.50 |
|---|---|
| Carton Length | 23.00 |
| Carton Weight | 56.22 |
| Carton Width | 23.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 20.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 24.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Resin and Rope |
| Style | Casual |
| Table Shape | Round |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Load Capacity | 75 lbs |
| Width | 20.00 |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 48.5 |
| Image Role Data | {“452_25SW_7228_50704_80_room”:[“Room Image 1″],”5542_7228_50704_80_5484_55472_LTWD_room”:[“Room Image 2″],”7228_50704_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”7228_50704_80_top”:[“Top |
| Weight | 48.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 20 × 24 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Commerce and Market |
Complete The Look
Commerce and Market Xaden Counter Stool
Commerce & Market Metropolitan Cocktail Table
Entertainment Console 64in
Commerce & Market Open Space Entertainment Console
Commerce & Market Safari Credenza
Commerce & Market Carved Stump Side Table
Commerce and Market Living Room Commerce & Market Tray Top Metal Console
Commerce & Market Console
Commerce & Market Jacobs Ladder End Table
Commerce & Market Seaside Rectangle Dining Table with 1-22in Leaf
Commerce & Market Octagonal Cocktail Table
Commerce & Market Carved Round Cocktail Table
Items We Think You Will Love..
French Two Drawer Chest
Oval Accent Table
Waterfall Black Accent Table
Sanctuary Three-Drawer Shaped Front Gold Chest
58” Red Asian Cabinet
Sanctuary Fretwork Chest-Pearl Essence
Alfresco Costiere Chest
Curata Accent Table
Sanctuary Four Door Mirrored Console- Ebony
Hamilton Accent Table
Susan G. Komen Eternal Chest
Sanctuary Round Mirrored Accent Table – Visage
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Commerce & Market Round Robin Accent Table
"*" indicates required fields