Commerce & Market Open Ended Cocktail Table
52″ (132.1 cm) A refined piece inspired by Oak Veneers, Metal Tube and Sheet Metal, designed to complement modern spaces.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
In a dynamic blend of shape and materials, the Open Ended Cocktail Table combines a pewter metal frame with a planked-wood motif in a natural medium wood finish with distressing and visible knots. The curved design has one fixed shelf.
Product Details
| Carton Height | 21.50 |
|---|---|
| Carton Length | 29.75 |
| Carton Weight | 91.49 |
| Carton Width | 58.00 |
| Clearance | 6.25 |
| Depth | 28.00 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 47 |
| Distressing | Yes |
| Height | 18.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Oak Veneers, Metal Tube and Sheet Metal |
| Number of Shelves | 1 |
| Shelf Opening | 34W x 25D x 10H |
| Shelf Weight Capacity | 100 lbs |
| Style | Casual |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| Width | 52.00 |
| Wood Distressing Type | Cutter Marks |
| Wood Distressing? | Yes |
| Wood Joinery Type | Tongue and Groove |
| Weight | 61.73 |
| Image Role Data | {“7228_80184_206_207_85_room”:[“Room Image 1″],”7228_80184_206_207_85_room2”:[“Room Image 2″],”7228_80184_85_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”7228_80184_85_back_silo”:[“Silo Image |
| Weight | 61.73 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28 × 52 × 18 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Commerce and Market |
Complete The Look
Commerce & Market Jaiden Three Door Credenza
Commerce & Market Metropolitan Credenza
Commerce & Market Arness Cocktail Table
Commerce and Market Waverly Leaner Mirror
Commerce and Market Weaver 2-Door Accent Chest
Commerce & Market Carved Round Cocktail Table
Living Room Commerce and Market Thrace Console Table
Commerce and Market Helena Spot Table
Commerce & Market Skyline Cocktail Table
Commerce and Market Living Room Commerce & Market Nesting Tables
Commerce and Market Living Room Commerce & Market Geo Lines Console
Commerce & Market Chiseling Cocktail Table
Items We Think You Will Love..
Eclipse Brown Round Coffee table
Lyra Rectangular Coffee Table
Waterfall Brown Rectangular Coffee Table with Casters
Eclipse Brown Round Coffee table
Waterfall Brown Rectangular Coffee Table with Casters
Ludwig Brown Rectangular Coffee Table
Waterfall Black Round Coffee Table
Amani Rope and Glass Cocktail Table
Living Room Americana Rectangle Cocktail Table
Waterfall Black Rectangular Coffee Table with Casters
Millwork Brown Round Coffee Table
Lake House Cocktail Table
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Commerce & Market Open Ended Cocktail Table
"*" indicates required fields