Commerce & Market Round Cocktail Table
42″ (106.7 cm) Commerce and Market Living Room Commerce & Market Round Cocktail Table highlighted with Mindi Solids design elements, bringing a subtle decorative character.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
With a youthful and energetic sensibility, the Commerce & Market Round Cocktail Table is crafted of Mindi Solid Wood and has three wide legs and a soothing natural wood finish. The convenient round shape is versatile for a variety of spaces.
Product Details
| Apron Clearance | 15.5 |
|---|---|
| Carton Height | 8.00 |
| Carton Length | 45.00 |
| Carton Weight | 79.00 |
| Carton Width | 45.00 |
| Depth | 42.00 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 26.5 |
| Distressing | Yes |
| Height | 17.50 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Mindi Solids |
| Style | Casual |
| Table Shape | Round |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Dimensions | 42W x 42D x 2.25TH |
| Top Load Capacity | 120 lbs |
| Width | 42.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing, sandblasting, sand through, worm holes, rock, rasping |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 63 |
| Image Role Data | {“7228_50635_99_80006_85_791_8042L_8061_8053R_room”:[“Room Image 1″],”7228_50635_99_80006_85_791_8042L_8061_8053R_room2”:[“Room Image 2″],”7228_80006_85_silo”:[“Silo Image 1”,”Silo – 3/4 Ang |
| Weight | 63 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 42 × 17.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Commerce and Market |
Complete The Look
Commerce & Market Dimensions Credenza
Commerce & Market Console
Commerce & Market Skyline Side Table
Commerce & Market Madison Round Dining Table
Commerce and Market Gears Round Cocktail Table
Commerce & Market Metal and Wood Console
Commerce & Market Octagonal Cocktail Table
Commerce and Market Living Room Commerce & Market Tray Top Metal Console
Commerce and Market Helena Spot Table
Commerce and Market Dukes Bar Cabinet
Commerce and Market Weaver 2-Door Accent Chest
Commerce & Market Carved Stump Side Table
Items We Think You Will Love..
Waterfall Brown Round Coffee Table
Waterfall Brown Rectangular Coffee Table with Casters
Waterfall Brown Rectangular Coffee Table with Casters
Affinity Round Cocktail Table
Sylvie Rectangular Coffee Table
Waterfall Brown Round Coffee Table
Athens Rectangular Coffee Table with Casters
Normandy Square Coffee Table
Waterfall Black Rectangular Coffee Table
Plymouth Gray Rectangular Coffee Table
Sylvie Square Coffee Table
Millwork Brown Rectangular Coffee Table
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Commerce & Market Round Cocktail Table
"*" indicates required fields