Commerce and Market Xaden Counter Stool
16″ (40.6 cm) Casual Dining Commerce and Market Xaden Counter Stool highlighted with Fabric design elements, bringing a subtle decorative character.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Xaden Counter Stool combines rustic charm with modern design. Crafted with a sculpted base, this counter stool boasts a Charred Black finish created using the Shou Sugi Ban technique. The upholstered seat in “Chateau Linen” offers both comfort and a soft, neutral color that complements the stool’s darker, distressed finish. Perfect for casual dining or kitchen island seating, the Xaden stool is a versatile and stylish choice.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Round shapeSculpted base designFabric upholstered seatFinish: The Charred Black finish is achieved through Shou Sugi Ban, a Japanese technique that creates a look resembling burnt wood.Distressed Finished: Sandblasting, wirebrushing, wormholes, and rock d | Yes |
|---|---|
| Fabric | 80% Polyester, 15% Viscose, 5% Linen |
| Carton Height | 28.50 |
| Carton Length | 21.25 |
| Carton Weight | 52.00 |
| Carton Width | 21.25 |
| Depth | 16.00 |
| Distressing | Yes |
| Fabric 1 | Chateau Linen; Fabric Contents: 80% Polyester, 15% Viscose, 5% Linen; Cleaning Code: S (Clean with Solvent or dry-cleaning product) |
| Height | 25.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Wood, Resin and Fabric |
| Material Filter | Fabric |
| Memo Swatch | HF-Chateau-Linen-SC |
| Seat Depth | 14.375 |
| Seat Height | 25.25 |
| Seat Width | 14.375 |
| Style | Casual |
| Weight Capacity | 250 lbs |
| Width | 16.00 |
| Wood Distressing Type | Sandblasting, wirebrushing, wormholes, and rock distressing |
| Finish Filter | Blacks |
| Weight | 44 |
| Image Role Data | {“7228_10019_99_50743_99_room”:[“Room Image 1″],”7228_50743_99_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”7228_50743_99_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 44 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 16 × 25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Beige |
| Style | Casual |
| Collection | Commerce and Market |
Complete The Look
Commerce & Market Octavius Cocktail Table
Living Room Commerce and Market Inside Track Console Table
Commerce and Market Haven Accent Chest
Commerce and Market Living Room Commerce & Market Tray Top Metal Console
Commerce and Market Amelia Round Cocktail Table
Commerce & Market Vector Round Side Table
Commerce and Market Waverly Leaner Mirror
Commerce & Market Octagonal Cocktail Table
Commerce & Market Seaside Chair ch
Commerce & Market Metal-Wood Console Table
Commerce & Market Aspen Grove Door Chest
Commerce and Market Haven Console Table
Items We Think You Will Love..
Bradley STOOLS 40038-26/24BP
Double Bridge Upholstered Counter Chair (RTA)
Willo STOOLS 40046-30/25GT
Double Bridge Splat Back Counter Chair (RTA)
Payton STOOLS 40103-30/24BP
Miller STOOLS 40035-26/52HT
Bryan STOOLS 40032-26/25NA
Bradley STOOLS 40038-26B/2489
Vintage Series X Back Counter Chair- Navy
Bradley STOOLS 40038-30B/2489
Hint STOOLS 40202-30/56CP96
Tyler STOOLS 40045-26/52NA
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Commerce and Market Xaden Counter Stool
"*" indicates required fields