Commerce & Market Octavius Cocktail Table
39″ (99.1 cm) Commerce and Market Living Room Commerce & Market Octavius Cocktail Table enriched by Iron and Mango Wood, making it a distinctive interior accent.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
A tactile, earthy Mango Wood top combines with an elegant gold metal base in the Octavius hexagonal-shaped cocktail table, creating a youthful yet timeless style.
Product Details
| Carton Height | 19.50 |
|---|---|
| Carton Length | 41.50 |
| Carton Weight | 76.00 |
| Carton Width | 41.50 |
| Depth | 39.00 |
| Distressing | No |
| Height | 17.00 |
| Material Description | Iron and Mango Wood |
| Style | Casual |
| Top Load Capacity | 125 lbs |
| Width | 39.00 |
| Weight | 60 |
| Image Role Data | {“7228_80050_00_detail”:[“Detail Image 1″],”7228_80013_89_80050_00_821_5012_room”:[“Room Image 1″],”7228_80050_00_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”7228_80050_00_top”:[“Top Silo Ima |
| Weight | 60 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 39 × 17 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Gold |
| Detail Color | Golds |
| Style | Casual |
| Collection | Commerce and Market |
Complete The Look
Commerce and Market Izabela Upholstered Arm Chair
Commerce and Market Living Room Commerce & Market Kiara Rectangle Sofa Console
Commerce & Market Moroccan Modern Credenza
Commerce & Market Modern Console
Commerce & Market Open Ended End Table
Commerce & Market Octagonal Cocktail Table
Commerce & Market Metal and Wood Console
Commerce & Market Madison Round Dining Table
Commerce and Market Home Office Commerce & Market Bookcase Frame
Commerce & Market Seaside Buffet
Commerce and Market Waverly Leaner Mirror
Living Room Commerce and Market Gears Oval Cocktail Table
Items We Think You Will Love..
Carpenter Brown Square Coffee Table
Athens Rectangular Coffee Table with Casters
Waterfall Brown Round Coffee Table
Waterfall Brown Rectangular Coffee Table
Ludwig Brown Rectangular Coffee Table
Waterfall Brown Rectangular Coffee Table with Casters
Verona Rectangular Coffee Table
Waterfall Brown Round Coffee Table
Normandy Square Coffee Table
Millwork Brown Round Coffee Table
Waterfall Brown Rectangular Coffee Table with Casters
Palette Brown Round Coffee Table
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Commerce & Market Octavius Cocktail Table
"*" indicates required fields