Commerce & Market Boomerang Console Table
61″ (154.9 cm) Living Room Commerce and Market Boomerang Console Table enriched by Sheet Metal, Travertine Marble and Oak Veneers, making it a distinctive interior accent.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Modern materials meet timeless surfaces in the mixed-media Boomerang Console Table. With an eclectic elegance, the 61-inch-wide table combines a Travertine marble top with a metal frame and legs and one wood fixed shelf. Crafted of Oak Veneers, the marble top is cream colored with a natural medium wood finish and gray metal frame and splay legs.
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 22.50 |
| Carton Length | 17.50 |
| Carton Weight | 110.23 |
| Carton Width | 63.50 |
| Clearance | 4.75 |
| Depth | 14.00 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 12.5 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 49.875 |
| Distressing | Yes |
| Height | 32.00 |
| Important Use Information | We recommend the use of felt tabs and coasters to protect the stone surface. All stone tops, especially those around water should be sealed or polished before use and on a regular basis to ke |
| Material Description | Sheet Metal, Travertine Marble and Oak Veneers |
| Metal Distressing | Yes |
| Number of Shelves | 1 |
| Shelf Opening | 60.375W x 12.375D x 24.25H |
| Style | Casual |
| Top Dimensions | 60.375W x 13.5D x 2TH |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| Width | 61.00 |
| Wood Distressing Type | Sandblasting, wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 93.7 |
| Image Role Data | {“7228_80164_165_166_85_room___change_wood_top_on_cocktail_to_stone”:[“Room Image 1″],”7228_80164_165_166_85_room2___change_wood_top_on_cocktail_to_stone”:[“Room Image 2”],”7228_80165_85_silo |
| Weight | 93.7 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14 × 61 × 32 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Casual |
| Collection | Commerce and Market |
Complete The Look
Commerce & Market Round Cocktail Table
Commerce & Market Skyline Cocktail Table
Commerce and Market Margo Etagere
Commerce and Market Amelia Round Cocktail Table
Commerce & Market Modern Console
Commerce & Market Dimensions Credenza
Commerce & Market Round Cocktail Table
Commerce and Market Izabela Upholstered Arm Chair
Living Room Commerce and Market Thrace Console Table
Commerce and Market Amelia Round End Table
Commerce and Market Living Room Commerce & Market Lancaster Hall Chest
Commerce and Market Home Office Commerce & Market Bookcase Frame
Items We Think You Will Love..
Bluewind Flip-Top Console Table
5633-85, Commerce and Market Living Room Skinny Metal Console Base
Sanctuary Four-Drawer Thin Console – Ebony
Arrowcreek Console Bar Table
Console Table
5633-85, Commerce and Market Living Room Skinny Metal Console
Sanctuary Thin Console-Amber Sands
Tivoli Console Table
River Place Console Bar Table
Ciao Bella Narrow Console
Skinny Console Table
City View Console Bar Table
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Commerce & Market Boomerang Console Table
"*" indicates required fields