Skinny Console Table
Skinny console table in distressed dark wood with mixed media construction of acacia veneers, metal and resin. Only 15.5 in. deep with one fixed shelf for streamlined storage.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Create a refined rustic ambiance with this stylish mixed media console combining Acacia Veneers, metal sheet and resin in a dark wood distressed finish for authenticity. At only 15 ½ inches deep, this console packs a punch even in small spaces. One fixed shelf.
Product Details
| Carton Height | 8.25 |
|---|---|
| Carton Length | 17.25 |
| Carton Weight | 97.00 |
| Carton Width | 83.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 15.50 |
| Distressing | Yes |
| Height | 36.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Acacia Veneers Resin, Metal Sheet and Tube |
| Metal Distressing | No |
| Number of Shelves | 1 |
| Style | Transitional |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 170 lbs |
| Width | 80.00 |
| Wood Distressing Type | Texture |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 81.57 |
| Image Role Data | {“5589_85001_DKW_abstract”:[“Abstract Image”,”Abstract Image 1″],”5589_85001_DKW___6133_50001_80″:[“Room Image 1″],”5589_85001_DKW_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5589_85001_DKW_t |
| Weight | 81.57 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.5 × 80 × 36 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | 5589-85 & Commerce and Market |
Complete The Look
Commerce & Market Carved Stump Side Table
Round Cocktail Table
Items We Think You Will Love..
Beaumont Console
Alfresco Lapilli Console Table
Vera Cruz Console Table
Console Table
Documents Console
Ciao Bella Metal and Faux Concrete Console Table
Ciao Bella Flip-Top Console
Skinny Console Table
Sanctuary Four-Drawer Thin Console
5633-85, Commerce and Market Living Room Skinny Metal Console Base
Tivoli Console Table
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Skinny Console Table
"*" indicates required fields