Alfresco Lapilli Console Table
Console table pairing an airy geometric metal base with an organic stone veneer top. A champagne finish with silver and gold tones adds subtle texture for refined living room style.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Inspired by the Italian coastline of the Adriatic Sea, classical design is made new in the Lapilli Console Table combining a metal base shaped with airy geometric motifs and an organic stone veneer top. The base is finished in a metallic silver tone with distressing texture applied for tactile appeal.
Product Details
| Carton Height | 35.75 |
|---|---|
| Carton Length | 18.00 |
| Carton Weight | 187.00 |
| Carton Width | 92.00 |
| Depth | 14.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 32.25 |
| Important Use Information | We recommend the use of felt tabs and coasters to protect the stone surface. All stone tops, especially those around water should be sealed or polished before use and on a regular basis to ke |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Metal and Stone Veneer |
| Metal Distressing | No |
| Style | Casual |
| Top Load Capacity | 170 lbs |
| Width | 88.00 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 150 |
| Image Role Data | {“6025_85001_15_room”:[“Room Image 1″],”6025_80111_83_80117_15_85001_15_50006_83_room”:[“Room Image 2″],”6025_85001_15_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6025_85001_15_top”:[“Top Sil |
| Weight | 150 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14 × 88 × 32.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Gold |
| Detail Color | Golds |
| Style | Casual |
| Collection | Alfresco |
Complete The Look
Alfresco Lauro King Panel Bed with Metal
Alfresco Marzano Windsor Arm Chair
Bedroom Alfresco Lauro 6/0-6/6 Panel Footboard
Alfresco Costiere Chest
Alfresco Bellissimo Bachelors Chest
Casual Dining Alfresco Vittorio Rectangle Dining Table Base
Alfresco Costa Display Cabinet
Alfresco La Riva Ladder Back Swivel Counter Stool
Bedroom Alfresco Lauro 6/0-6/6 Panel Headboard with Metal
Bedroom Alfresco Lauro 5/0-6/6 Rail
Casual Dining Alfresco Vittorio 80in Rectangle Table Top w/ 2-22in Leaves
Alfresco Vittorio 80in Rectangle Dining Table with 2-22in Leaves
Items We Think You Will Love..
Vera Cruz Console Table
Bluewind Flip-Top Console Table
Skinny Console Table
Sanctuary Thin Console-Amber Sands
Parkland Falls Console Bar Table
Sanctuary Four-Drawer Thin Console – Ebony
Arrowcreek Console Bar Table
Ciao Bella Flip-Top Console
River Place Console Bar Table
Elixir Console Table
Melange Console Table
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Alfresco Lapilli Console Table
"*" indicates required fields