Brookhaven Console Table
Classic console table in distressed cherry veneers with fluted cabriole legs. Includes one drawer with bronze-finished hardware and a lower shelf.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
With graceful lines and soft curves, the Brookhaven Console Table projects a casual classic profile. Timeless design details give this console character, including a distressed medium clear cherry finish over Cherry Veneers, fluted cabriole legs and medallion-shaped traditional bronze-finished hardware. One drawer and one shelf.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Drawer Weight Capacity | 20 lbs |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Wood |
| Carton Height | 8.75 |
| Carton Length | 26.75 |
| Carton Weight | 65.59 |
| Carton Width | 55.75 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 18.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 28.125W x 12.25D x 3.6875H |
| Drawer Handle Finish | Antique Brass |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Height | 30.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Cherry Veneers |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 1 |
| Number of Shelves | 1 |
| Style | Traditional/Formal |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| Width | 52.00 |
| Wood Distressing Type | Scratch antiquing, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 52.14 |
| Image Role Data | {“281_80_151_inset2”:[“Room Image 1″],”281_80_151”:[“Silo Image 1″,”Silo – Straight”],”281_80_151_inset1″:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 52.14 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 52 × 30 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Brookhaven |
Complete The Look
Brookhaven Tall Bookcase
Brookhaven Lateral File
Brookhaven Round Lamp Table
Brookhaven End Table
Brookhaven Executive L Right Return
Brookhaven Leg Desk
Brookhaven Open Bookcase
Brookhaven Desk Chair
Brookhaven Round Cocktail Table
Home Office Brookhaven Right Pedestal Return
Home Office Brookhaven Left Pedestal Desk
Brookhaven Executive Desk
Items We Think You Will Love..
Sanctuary Four-Drawer Thin Console
5633-85, Commerce and Market Living Room Skinny Metal Console
Elixir Console Table
Tivoli Console Table
Vera Cruz Console Table
Sanctuary Four-Drawer Thin Console – Drift
Documents Console
Bexar Leg Huntboard
5633-85, Commerce and Market Living Room Skinny Metal Console Base
Skinny Console Table
Skinny Console Table
Alfresco Lapilli Console Table
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Brookhaven Console Table
"*" indicates required fields