Brookhaven Executive L Right Return
L-shaped executive desk with right return in distressed cherry veneers. Includes six drawers and two shelves for organized workspace storage.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Brookhaven Collection is crafted from hardwood solids with cherry veneers. It features a distressed medium clear cherry finish.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Left Pedestal Desk: Three drawers on steel ball bearing slides include two utility drawers, partitioned storage tray in top utility drawer, three sections in second utility drawer, one file drawer with Pendaflex hanging file system and center drawer with | Yes |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Carton Height | 1295.48 |
| Carton Length | 10.00 |
| Carton Weight | 403.00 |
| Carton Width | 10.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 79.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Antique Brass |
| Drawer Handle Material | Metal |
| File Drawer | Yes |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 30.50 |
| Keyboard Drawer | Yes |
| Keyboard Drawer Dimensions | 20.375W x 19D x 2.875H |
| Keyboard Drawer Weight Capacity | 20 lbs |
| Knee Space | 24 1/2H |
| Levelers | Yes |
| Locking Drawers | Yes |
| Material Description | Cherry Veneers |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 6 |
| Number of Locking Drawers | 1 |
| Number of Shelves | 2 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Executive Desks |
| Top Load Capacity | 300 lbs |
| Width | 68.25 |
| Wood Distressing Type | Scratch antiquing, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 351 |
| Image Role Data | {“281_10_453_inset2”:[“Detail Image 1″],”HF28110453RSA_10_05”:[“Room Image 1″],”281_10_453_inset1”:[“Room Image 2”]} |
| Weight | 351 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 79 × 68.25 × 30.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Brookhaven |
Complete The Look
Home Office Brookhaven Left Pedestal Desk
Brookhaven Lateral File
Brookhaven Desk Chair
Brookhaven Tall Bookcase
Brookhaven Executive Desk
Brookhaven End Table
Brookhaven Round Lamp Table
Brookhaven Round Cocktail Table
Brookhaven Lateral File
Brookhaven Leg Desk
Brookhaven Console Table
Brookhaven Open Bookcase
Items We Think You Will Love..
Home Office Susan G. Komen Perseverance Writing Desk
Leesburg Executive Desk
Archivist Writing Desk
Writing Desk
Corsica Junior Executive Desk
Trellis Lane Accent Writing Desk- Black
Tynecastle Executive Desk
42” Leg Desk
Telluride 76” Executive Desk withleather Panels
Telluride 76” Executive Desk withWood Panels
Rhapsody Writing Desk
Trellis Lane Accent Writing Desk
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Brookhaven Executive L Right Return
"*" indicates required fields