Telluride 76” Executive Desk withWood Panels
Traditional executive desk with a bonded leather top, carved scroll details, and a black finish over cherry veneers. Includes 7 drawers with two file drawers, a drop-front keyboard drawer, and two pullout writing slides.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
With a hunt country flair and pedigreed design details like a bonded leather top, carved scroll motif accents, trim moldings and a layered base, the Telluride Executive Desk says you’ve arrived. Crafted of Cherry Veneers with Carved Leather, the desk includes 7 drawers on steel ball bearing slides and two file drawers and a center drawer with drop-front for use with a keyboard and two pullout writing slides. A pencil tray can be used left or right, with dividers in the middle drawer.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Wood panels on visitor’s sideBonded leather topSeven drawers on steel ball bearing slides include two file drawers and center drawer with drop-front for use with a keyboardTwo pullout writing slidesPencil tray which can be used left of right, dividers in | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Best Seller | No |
| Carton Height | 33.50 |
| Carton Length | 38.75 |
| Carton Weight | 388.01 |
| Carton Width | 81.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 36.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Material | Metal |
| File Drawer | Yes |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 30.00 |
| Keyboard Drawer | Yes |
| Keyboard Drawer Dimensions | 28W x 18.6875D x 2.375H |
| Keyboard Drawer Weight Capacity | 20 lbs |
| Knee Space | 30 1/16W x 26 3/4D x 24 1/16H |
| Locking Drawers | Yes |
| Material Description | Cherry Veneers with Carved Leather, Nailhead Trim and High Quality Bonded Leather |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 7 |
| Number of Locking Drawers | 3 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Executive Desks |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 76.00 |
| Wood Distressing Type | Rock, rasping |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 315.26 |
| Image Role Data | {“370_10_563”:[“Room Image 1″],”370_10_563_inset1”:[“Room Image 2”]} |
| Weight | 315.26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 76 × 30 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Telluride |
Complete The Look
Telluride Bunching Bookcase (withdoors)
Telluride 66” Writing Desk
Telluride Bookcase Hutch
Telluride Lateral File
Telluride 76” Executive Desk withleather Panels
Telluride Tilt Swivel Chair
Telluride Bookcase Base
Telluride Computer Credenza
Items We Think You Will Love..
Trellis Lane Accent Writing Desk
South Park 60” Writing Desk
5869-10 Home Office Manuscript 60in Writing Desk
Cherry Knee-Hole Desk-Bow Front
Archivist Executive Desk
Curata Writing Desk
Rustic Glam Trestle Desk
Tynecastle Executive Desk
Blossoming Hope Writing Desk
54 inch Writing Desk
St. Armand Writing Desk
Brookhaven Leg Desk
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Telluride 76” Executive Desk withWood Panels
"*" indicates required fields