Archivist Writing Desk
Traditional writing desk in rustic Pecky Pecan veneers with cabriole legs and a bonded leather top insert. Includes wire management and four drawers: keyboard, file, utility with writing slide and pencil tray, plus hidden-storage false-bottom.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This classic beauty will elevate your work and inspire any office setting. With the shapely silhouette of French antiques including cabriole legs, a pecan-colored finish over rustic Pecky Pecan veneers and ring pulls and knobs in a time-worn bronze finish, the Archivist Writing Desk is as functional as it is stylish. The bonded leather insert on the top adds a touch of class, and other functional features include a file drawer with Pendaflex letter/legal filing on the left, a center drawer with drop front for a keyboard, utility drawer with a writing slide, pencil tray and a drawer with false bottom for hidden storage. Wire management.
Features
| Storage | Yes |
|---|---|
| Leather | Yes |
Product Details
| Bonded leather insert on topFile drawer with Pendaflex letter/legal filing on leftCenter drawer with drop front for keyboardUtility drawer with writing slide, pencil tray and removable dividers at top rightDrawer with false bottom for hidden storageWire m | Yes |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Best Seller | No |
| Carton Height | 19.00 |
| Carton Length | 39.50 |
| Carton Weight | 201.28 |
| Carton Width | 63.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 28.75 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Time-Worn Bronze |
| Drawer Handle Material | Metal |
| File Drawer | Yes |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 31.50 |
| Levelers | Yes |
| Locking Drawers | Yes |
| Material Description | Pecky Pecan Veneers |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 4 |
| Number of Locking Drawers | 1 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Writing Desks |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 60.50 |
| Wood Distressing Type | Rasping, chiseling, chain, cow-tailing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 158.51 |
| Image Role Data | {“5447_10458_410_446_room”:[“Room Image 1″],”5447_10458_410_446_room2”:[“Room Image 2″],”5447_10458_410_446_room3”:[“Room Image 3″],”5447_10458_drawersidesilo”:[“Silo Image 1”,”Silo – 3/4 An |
| Weight | 158.51 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28.75 × 60.5 × 31.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Archivist |
Complete The Look
Archivist Upholstered Side Chair
Bedroom Archivist 5/0 – 6/6 Rails
Archivist Queen Sleigh Bed withLow Footboard
Archivist Six-Drawer Chest
Archivist Three-Drawer Nightstand
Archivist King Sleigh Bed withLow Footboard
Archivist Ladderback Side Chair
Archivist Executive Desk
Archivist Upholstered Arm Chair
Archivist Bachelors Chest
Archivist Nine-Drawer Dresser
Bedroom Archivist 6/0 – 6/6 Sleigh Headboard
Items We Think You Will Love..
42” Leg Desk
Curata Writing Desk
Chatelet Writing Desk
54 inch Writing Desk
Blossoming Hope Writing Desk
Rustic Glam Leg Desk
Curata Short Left/Right/Freestanding Desk
5869-10 Home Office Manuscript 60in Writing Desk
South Park 60” Writing Desk
Leesburg Executive Desk
Telluride 76” Executive Desk withWood Panels
Brookhaven Desk Chair
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Archivist Writing Desk
"*" indicates required fields