Archivist Lateral File
French-inspired lateral file with two locking drawers and a Pendaflex letter/legal system. Crafted in Pecky Pecan veneers with a soft pecan finish and time-worn bronze hardware.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Beauty and storage merge perfectly in the Archivist Lateral File, with a silhouette inspired by authentic French antiques and 2 locking file drawers with Pendaflex letter/legal filing system that will help you get organized. Crafted with Pecky Pecan Veneers, the file has a soft casual pecan-colored finish with a character-filled and authentic look. The antique-inspired hardware in a time-worn bronze finish adds the final touch.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Two locking file drawers with Pendaflex letter/legal filing systemSoft, casual Pecan colorTraditional/Formal stylingFinish: A soft casual finish over Pecky Pecan gives a rustic, character-filled and authentic look.Hardware: Antique-inspired hardware inclu | Yes |
|---|---|
| Drawer Weight Capacity | 65 lbs |
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Carton Height | 35.00 |
| Carton Length | 25.50 |
| Carton Weight | 147.49 |
| Carton Width | 39.25 |
| Depth | 22.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 25W x 16.25D x 9.25H |
| Drawer Handle Finish | Time-Worn Bronze |
| Drawer Handle Material | Metal |
| File Drawer | Yes |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 31.50 |
| Levelers | Yes |
| Locking Drawers | Yes |
| Material Description | Pecky Pecan Veneers |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 2 |
| Number of Locking Drawers | 2 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | File Cabinets & Storage |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 36.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, chiseling, chain |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 124.78 |
| Image Role Data | {“5447_10466_room”:[“Room Image 1″],”5447_10458_410_446_room”:[“Room Image 2″],”5447_10458_410_446_room2”:[“Room Image 3″],”5447_10466_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5447_10466_t |
| Weight | 124.78 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 36 × 31.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Archivist |
Complete The Look
Archivist Ladderback Side Chair
Archivist Nine-Drawer Dresser
Bedroom Archivist 5/0 Low Footboard
Bedroom Archivist 5/0 Sleigh Headboard
Bedroom Archivist 5/0 – 6/6 Rails
Archivist Executive Desk
Archivist Bureau
Archivist Writing Desk
Archivist Trestle Table with 2-18in Leaves
Archivist Three-Drawer Nightstand
Archivist Sideboard
Archivist Bachelors Chest
Items We Think You Will Love..
Magnolia Manor Mobile File
Sonnet Credenza
Magnolia Manor Credenza
Rustic Glam Credenza
Magnolia Manor Jr Executive Credenza Hutch
Brookhaven Lateral File
Leesburg Lateral File
Tynecastle Lateral File
Elon Desk Pedestal
Curata Mobile File
Magnolia Manor Credenza Hutch
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Archivist Lateral File
"*" indicates required fields