Leesburg Lateral File
Lateral file cabinet crafted of swirl mahogany and ebony veneers in a rich traditional finish. Two locking drawers include a Pendaflex letter/legal file system for organized storage.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Bring classic style, fashion flair and multifunction to your office, chairside, hallway or guest room with the Leesburg Lateral File. Crafted of Swirl Mahogany and Ebony Veneers with a rich traditional finish with elegant cathedral and swirl mahogany veneers, the file offers two locking file drawers with a Pendaflex letter/legal file system so you can get organized.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Two locking file drawers with Pendaflex letter/legal file systemTraditional/Formal stylingFinish: Leesburg features a rich, traditional mahogany finish with elegant cathedral and swirl mahogany veneers and light physical distressingDistressed Finished: Wo | Yes |
|---|---|
| Drawer Weight Capacity | 65 lbs |
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Carton Height | 34.50 |
| Carton Length | 25.25 |
| Carton Weight | 158.73 |
| Carton Width | 38.75 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 22.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 25.875W x 16.375D x 9.25H |
| Drawer Handle Finish | Antique Brass |
| Drawer Handle Material | Metal |
| File Drawer | Yes |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 30.50 |
| Levelers | Yes |
| Locking Drawers | Yes |
| Material Description | Swirl Mahogany and Ebony Veneers |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 2 |
| Number of Locking Drawers | 2 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | File Cabinets & Storage |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 36.00 |
| Wood Distressing Type | Wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 130.07 |
| Image Role Data | {“5381_10466room”:[“Room Image 1″],”5381_10466silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5381_10466top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 130.07 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 36 × 30.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Leesburg |
Complete The Look
Leesburg Nightstand
Leesburg Bedroom Upholstered Footboard 6/0-6/6
Leesburg Leg Table with Two 18” Leaves
Leesburg Executive Desk
Leesburg Queen Upholstered Bed
Leesburg Queen Poster Bed
Leesburg Entertainment Console
Leesburg Upholstered Side Chair
Leesburg Bedroom Upholstered Headboard 6/0-6/6
Leesburg Display Cabinet
Leesburg Queen Upholstered Bed with Wood Rails
Leesburg Bedroom Poster Footboard 6/0-6/6
Items We Think You Will Love..
Bristowe Lateral File
Magnolia Manor Jr Executive Credenza Hutch
Magnolia Manor Jr Executive Media Lateral File
Magnolia Manor Jr Executive Credenza Base
Magnolia Manor Corner Filler
Commerce & Market Lateral File
Corsica Lateral File
Telluride Lateral File
Archivist Lateral File
Sonnet Lateral File
Elon Desk Pedestal
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Leesburg Lateral File
"*" indicates required fields