Leesburg Bachelor’s Chest
Three-drawer bachelor’s chest with a cedar-lined bottom drawer, integrated outlets with lamp dimmer, and mahogany veneers in a rich traditional finish with antique brass hardware.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The soft shape, rich traditional finish and stylish features of the Leesburg Bachelor’s Chest will elevate the graciousness of any room. The chest has 3 drawers with the bottom drawer cedar lined, along with 2 electrical outlets and one outlet with a dimmer switch for a lamp. Crafted of Mahogany Veneers with elegant decorative cathedral and swirl mahogany veneers with light distressing. Custom-designed knob hardware has an antique brass finish.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Three drawersCedar-lined bottom drawerTwo electrical outletsOne outlet with dimmer switch for lampFinish: Leesburg features a rich, traditional mahogany finish with elegant cathedral and swirl mahogany veneers and light physical distressingHardware: Custo | Yes |
|---|---|
| Drawer Weight Capacity | 45 lbs |
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Carton Height | 35.25 |
| Carton Length | 23.25 |
| Carton Weight | 190.70 |
| Carton Width | 39.25 |
| Depth | 20.25 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 29.75W x 13D x 6.5H |
| Drawer Handle Finish | Antique Brass |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 34.25 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Mahogany Veneers |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 3 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Bachelor Chests |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Width | 36.00 |
| Wood Distressing Type | Wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 165.35 |
| Image Role Data | {“5381_90666room”:[“Room Image 1″],”5381_90966room”:[“Room Image 2″],”5381_90017silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5381_90017top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 165.35 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.25 × 36 × 34.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Leesburg |
Complete The Look
Leesburg Display Cabinet
Leesburg Martini Table
Leesburg Lateral File
Leesburg Bedroom Wood Rails 6/0
Leesburg King Upholstered Bed with Wood Rails
Leesburg Dresser
Leesburg Chest
Leesburg Splatback Side Chair
Leesburg Chairside Chest
Leesburg Leg Table with Two 18” Leaves
Leesburg California King Poster Bed
Leesburg Bureau
Items We Think You Will Love..
Castella Five Drawer Chest
Rhapsody Five Drawer Chest
River Place 6 Drawer Chest
Urban Elevation Three-Drawer Bachelors Chest
Plymouth Gray Drawer Chest
Ludwig Brown Drawer Chest
Bellevue Drawer Chest
Rhapsody Bachelors Chest
Sanctuary Queen of Diamonds Bachelorette Chest
Sanctuary Charmant Bachelorette Chest
Castella Bachelors Chest
Floresville Bachelors Chest
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Leesburg Bachelor’s Chest
"*" indicates required fields