Ciao Bella Six-Drawer Chest- Black
Six-drawer chest with dual pull-out garment rods, a felt-lined top drawer, and a cedar-lined bottom. Distressed black finish over maple veneer with burnished brass hardware.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Inspired by European farmhouses, the 6-drawer Ciao Bella Chest reflects a simpler lifestyle. The exquisite black finish with multi-layer rub-through makes the chest look like it is been passed down through generations. A pull-out garment rod on either side of the case just above the top drawer provides a convenient space to hang frequently-used items or to lay out your clothes for early-morning departures. There is a drop-in felt liner in the top drawer, and the bottom drawer is cedar lined. Burnished brass hardware adds the finishing touch of style.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Six drawersDrop-in felt liner in top drawerCedar-lined bottom drawerWood-on-wood drawer guidesPull-out garment rod on either side of case just above top drawerPull-outs have round face for clothes hangersPull-outs are 8-inchesFinish: Black finishHardware: | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Drawer Weight Capacity | 40 lbs |
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Wood |
| Alternate Finish Items | 5805-90010-95 |
| Carton Height | 62.25 |
| Carton Length | 22.25 |
| Carton Weight | 275.00 |
| Carton Width | 48.25 |
| Depth | 20.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 37.75W x 15.25D x 4.25H |
| Drawer Handle Finish | Burnished Brass |
| Drawer Handle Material | Zinc Alloy |
| Height | 58.75 |
| Material Description | Maple Veneer, Cedar, Felt Panel and Solid-Wood Edge Top |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 6 |
| Sales Panel | HF-5805-BLACK-SP |
| Style | Casual |
| Sub Type | Chests |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Width | 45.00 |
| Wood Distressing Type | Wormholes, rasping. multi-layer rub-through, emulsion |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 242 |
| Image Role Data | {“5805_90010_99_room”:[“Room Image 1″],”5805_90010_99_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5805_90010_99_open_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Open 3/4 Angle”],”5805_90010_99_top”:[“Top |
| Weight | 242 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 45 × 58.75 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Casual |
| Collection | Ciao Bella |
Complete The Look
Ciao Bella Five-Drawer Bureau
Ciao Bella Spindle Back Arm Chair
Ciao Bella Upholstered Back Arm Chair
Bedroom Ciao Bella 5/0-6/6 Rail- Black
Ciao Bella Six-Drawer Dresser- Speckled Gray
Ciao Bella Upholstered Back Side Chair
Ciao Bella Telephone Table
Bedroom Ciao Bella 6/0 Rail- Speckled Gray
Ciao Bella Spindle Back Counter Stool-Black
Ciao Bella Display Cabinet- Natural
Bedroom Ciao Bella 6/0-6/6Upholstered Headboard-SpeckledGray
Ciao Bella Narrow Console
Items We Think You Will Love..
Verona Drawer Chest
Leesburg Bachelor’s Chest
Plymouth Gray Drawer Chest
Grandpas Cabin 5 Drawer Chest
River Place 6 Drawer Chest
Archivist Six-Drawer Chest
Sanctuary Queen of Diamonds Bachelorette Chest
Alfresco Bellissimo Bachelors Chest
Elixir Six-Drawer Drawer Chest
Sanctuary Bachelors Chest
Leesburg Chest
Boheme Verbena Bachelors Chest
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Ciao Bella Six-Drawer Chest- Black
"*" indicates required fields