Ciao Bella Buffet
72 in. buffet crafted of poplar and hardwood solids with maple veneers, offering adjustable shelves, fixed shelves, and drawers with felt-lined silverware storage. Speckled Gray, hand-distressed finish with tear-drop hardware.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Inspired by European farmhouses, the graceful silhouette of the Ciao Bella Buffet will give a designer flair to any room. As a delightful bonus, this piece is packed with storage, with one adjustable shelf behind each pair of center doors, 2 fixed shelves behind the left and right doors, 2 drawers behind the center doors and drop-in felt liners with silverware storage. Crafted of Poplar and Hardwood Solids with Maple Veneers, the buffet features a character-filled Speckled Gray finish with hand chiseling and multi-layer rub-through. Tear-drop hardware adds a sparkle of style.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Four doorsOne adjustable shelf behind pair of center doorsTwo fixed shelves behind the left and right doorsTwo drawers behind center doorsDrawer have cut-out hand pulls, drop-in felt liners and one with silverware storageFinish: Speckled Gray finishDistre | Yes |
|---|---|
| Drawer Weight Capacity | 5 lbs |
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Wood |
| Primary Materials | Maple Veneers, Felt Panel, Silverware Tray and Solid-Wood Edge Top |
| Finish | Speckled Gray finish |
| Country Of Manufacturer | VNM |
| Number Of Drawers | 2 |
| Number Of Shelves | 5 |
| Assembly Required | Yes |
| Assembly Type | Partial – Shelves |
| Weight | 233.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 72 × 38 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Grays |
| Style | Casual |
| Collection | Ciao Bella |
Complete The Look
Ciao Bella Entertainment Console
Bedroom Ciao Bella 5/0-6/6 Rail- Speckled Gray
Ciao Bella Cal King Upholstered Bed- Speckled Gray
Ciao Bella Narrow Console
Ciao Bella Spindle Back Counter Stool-Speckled Gray
Casual Dining Ciao Bella 84in Trestle Table Base- Gray
Bedroom Ciao Bella 6/0-6/6 Upholstered Headboard- Black
Ciao Bella Spindle Back Counter Stool-Black
Bedroom Ciao Bella 5/0 Upholstered Footboard- Black
Ciao Bella Friendship Table- Flaky White/Black
Ciao Bella Upholstered Back Arm Chair
Ciao Bella Bachelors Chest
Items We Think You Will Love..
Rhapsody 96” Credenza
Lawson Server
Leesburg Buffet
Lawson Server
Summerville Server
Chatelet Buffet
Rhapsody 72” Credenza
Normandy Buffet
Treasures Buffet – Oak
Americana Pie Chest
Farmhouse Server
Alfresco Costa Display Cabinet
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Ciao Bella Buffet
"*" indicates required fields
