Affinity Server
Server in greige sand-blasted quartered oak veneers with flared legs and cream/pewter bar pulls. Includes two doors with adjustable shelves and five drawers with felt liners, plus a cedar-lined bottom drawer.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
In a softly rounded form, the Affinity Server combines a greige sand-blasted finish on Quartered Oak Veneers with cream and pewter bar pulls and flared legs. With two doors, there is one adjustable wood shelf behind each door. Five drawers. The top left drawer has drop-in felt silverware and the top right drawer has a drop-in felt liner. The bottom drawer is cedar lined.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Two doorsOne adjustable wood shelf behind each doorAdjustable shelf dimensions: 14W x 16D x 3/4HFive drawersTop left drawer has drop-in felt silverwareTop right drawer has drop-in felt linerBottom drawer is cedar linedFloor to bottom of base rail: 3 3/4HF | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| 1st Row Left and Right Drawer Dimensions | 15.75W x 14D x 4.25H |
| 1st Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| 2nd Row Drawer Dimensions | 34.125W x 14D x 4.5H |
| 2nd Row Drawer Weight Capacity | 35 lbs |
| 3rd Row Drawer Dimensions | 34.125W x 14D x 5.75H |
| 3rd Row Drawer Weight Capacity | 45 lbs |
| 4th Row Drawer Dimensions | 34.125W x 14D x 7.25H |
| 4th Row Drawer Weight Capacity | 60 lbs |
| Carton Height | 41.50 |
| Carton Length | 22.00 |
| Carton Weight | 246.92 |
| Carton Width | 71.00 |
| Depth | 18.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Cream |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 37.75 |
| Material Description | Oak Veneers |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 5 |
| Number of Shelves | 2 |
| Style | Transitional |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| Width | 68.50 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 205.03 |
| Image Role Data | {“6050_75907_GRY_detail”:[“Detail Image 1″],”6050_75907_GRY_room”:[“Room Image 1″],”6050_75206_500_510_907_GRY_room”:[“Room Image 2″],”6050_75907_GRY_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle” |
| Weight | 205.03 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 68.5 × 37.75 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Grays |
| Style | Transitional |
| Collection | Affinity |
Complete The Look
Affinity 48in Round Pedestal Dining Table with 1-18in Leaf
Bedroom Affinity 6/0-6/6 Upholstered Headboard
Affinity Round Cocktail Table
Affinity Bachelors Chest
Affinity Dresser
Affinity Slope Side Chair
Affinity Host Chair
Affinity Upholstered Side Chair
Affinity Three-Drawer Nightstand
Bedroom Affinity 6/0 Rails
Affinity Mirror
Bedroom Affinity 5/0 & 6/6 Rail
Items We Think You Will Love..
Sanctuary Four-Door Mirrored Console – Surf-Visage
Rhapsody 96” Credenza
Sanctuary Two-Door Thin Display Cabinet – Ebony
Rhapsody 72” Credenza
Newport Server
Double Bridge Sideboard
Tynecastle Buffet
Farmhouse Server
Alfresco Costa Display Cabinet
Treasures Hutch – Oak
Curata Buffet/Credenza
Athens Buffet
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Affinity Server
"*" indicates required fields