Sanctuary Four-Door Mirrored Console – Surf-Visage
Four-door mirrored console with gold-leaf fretwork, finished in Surf and Visage for a soft coastal, silver-greige look. Offers elegant storage in a refined credenza.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Give your home a tranquil touch with this feel-good, exquisitely-styled four-door console adorned with antique mirror and gold leaf fretwork and finished in Surf, an off-white wood grain with a soft coastal vibe, and Visage, a patina of silver greige with amber glaze.
Product Details
| Four DoorsOne adjustable shelf behind each doorTraditional/Formal stylingFinish: Surf & Visage(Surf – A simple off white with wood grain and a soft coastal vibe, Visage – a patina of silver greige with amber glaze)Distressed Finished: Chopping, rub-throug | Yes |
|---|---|
| Alternate Finish Items | 3005-85005 |
| Carton Height | 41.25 |
| Carton Length | 23.50 |
| Carton Weight | 302.00 |
| Carton Width | 108.50 |
| Depth | 20.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 38.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Oak Veneers and Mirror |
| Metal Distressing | No |
| Number of Shelves | 4 |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 105.00 |
| Wood Distressing Type | Chopping, rub-through, spatter |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 249.12 |
| Image Role Data | {“3013_85001_inset1”:[“Detail Image 1″],”3013_85001_inset2”:[“Room Image 1″],”3013_75200_1st_version”:[“Room Image 2″],”3013_85001”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”]} |
| Weight | 249.12 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 105 × 38 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Sanctuary |
Complete The Look
Sanctuary Four-Drawer Thin Console
Sanctuary Mirrored Leg Nightstand – Bling
Sanctuary Thin Console-Amber Sands
Sanctuary Upholstered Side Chair
Bedroom Sanctuary King Rails
Sanctuary Four Door Mirrored Console- Ebony
Bedroom Sanctuary King and California King Upholstered Headboard
Sanctuary Queen Upholstered Bed
Bedroom Sanctuary 5/0 Upholstered Footboard
Sanctuary Upholstered Arm Chair
Sanctuary Fretwork Chest-Pearl Essence
Sanctuary California King Upholstered Bed
Items We Think You Will Love..
Rhapsody 96” Credenza
Affinity Server
Newport Server
Chatelet Buffet
Carolina Crossing Server
Leesburg Buffet
Athens Buffet
Rhapsody Bunching Curio
Lawson Server
Double Bridge Sideboard
Summerville Server
Plymouth Gray Buffet
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Sanctuary Four-Door Mirrored Console – Surf-Visage
"*" indicates required fields