Americana Server
64″ (162.6 cm) Casual Dining Americana Server, crafted with attention to detail and elevated through Oak Veneers with Solid-Wood Edge Top.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Reimagining a historical design with a fresh take on finish, function and form, the Americana Server has a nostalgic silhouette with details including one fixed plank shelf on the bottom and carved accents on the legs. Crafted in Oak Veneers with a Solid-Wood Edge Top, it is finished in the time worn white Daisy tone on the case with the gentle brown Honey finish on the top. Featuring 4 self-closing drawers, the top left drawer has black removable felt liner and the top right drawer has removable felt-lined silverware tray. The interior finish is Honey.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Four self-closing drawersTop left drawer has black removable felt linerTop right drawer has removable felt lined silverware trayInterior finish is HoneyOne fixed planked shelf on bottomCarved accents on legsFinish: Daisy finish on base and Honey finish on | Yes |
|---|---|
| Finish | Daisy finish on base and Honey finish on top. The Americana Daisy finish is a time worn white finish on cathedral oak veneers representing the natural wear one might expect of pieces passed d |
| Drawer Weight Capacity | 45 lbs |
| Alternate Finish Items | 7050-75917-89 |
| Back Panel Description | Sealed, stained |
| Carton Height | 22.25 |
| Carton Length | 23.50 |
| Carton Weight | 190.52 |
| Carton Width | 69.00 |
| Clearance | 4 |
| Depth | 19.00 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 13.5 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 57.75 |
| Distressing | Yes |
| Drawer Box Construction Method | English Dovetail |
| Drawer Dimensions | 24.75W x 13.5D x 3.5H |
| Drawer Handle Material | Metal Alloy |
| Dust Bottom | Yes |
| Felt Lined Drawer Type | Removable Felt Drawer Bottom |
| Felt Lined Drawers | Yes |
| Height | 34.75 |
| Jewelry or Silverware Storage | Yes |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Oak Veneers with Solid-Wood Edge Top |
| Number of Drawers | 4 |
| Number of Shelves | 1 |
| Safety Stop | Yes |
| Shelf Opening | 57.75W x 13.5D x 14H |
| Soft/Self Closing Drawers | Yes |
| Style | Casual |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 64.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, sandblasting, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 157.96 |
| Image Role Data | {“7050_75917_02_90008_02_room”:[“Room Image 1″],”7050_75200_02_75300_02_75310_02_75917_02_90008_02_room”:[“Room Image 2″],”7050_75917_02_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”7050_75917 |
| Weight | 157.96 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 64 × 34.75 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Casual |
| Collection | Americana |
Complete The Look
Bedroom Americana 5/0 Upholstered Headboard
Bedroom Americana 5/0 Footboard
Bedroom Americana 6/0-6/6 Headboard
Bedroom Americana 6/0-6/6 Upholstered Headboard
Americana Round Pedestal Dining Table with 1-22in Leaf
Bedroom Americana 5/0 Footboard
Americana Two-Drawer Bombay Accent Chest
Americana Two-Door Nightstand
Bedroom Americana 5/0 Headboard
Americana Dining Bench
Bedroom Americana 6/0-6/6 Headboard
Americana Three-Drawer Nightstand
Items We Think You Will Love..
Leesburg Display Cabinet
Rhapsody Bunching Curio
Brook Bay Sideboard
Tynecastle Buffet
Curata Buffet/Credenza
Carolina Crossing Server- Black
Sanctuary Two-Door Thin Display Cabinet – Ebony
Sanctuary Four-Door Mirrored Console – Surf-Visage
Archivist Sideboard
Chatelet Bunching Curio
Carolina Crossing Server
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Americana Server
"*" indicates required fields