Sanctuary Buffet
Glamorous buffet that doubles as an entertainment center, finished in Epoque light wood with oak veneers, resin and mirrored accents. Three touch-latch doors each conceal an adjustable shelf and it accommodates up to a 75 in. TV.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Create a luxe atmosphere with this glamorous buffet with dual-function capability as an entertainment center to accommodate up to a 75-inch TV. Crafted of Poplar and Hardwood Solids, it is adorned with the Epoque finish, a greige with shimmer on Oak veneers. Three doors with touch latches have one adjustable shelf behind each door.
Product Details
| Carton Height | 36.00 |
|---|---|
| Carton Length | 24.00 |
| Carton Weight | 323.40 |
| Carton Width | 82.00 |
| Depth | 20.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 38.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Oak Veneers, Resin and Mirror |
| Metal Distressing | No |
| Number of Shelves | 3 |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 180 lbs |
| Width | 78.00 |
| Wood Distressing Type | Light rasping |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 279.4 |
| Image Role Data | {“5603_75900_90008_LTBR_room”:[“Room Image 1″],”5603_75200_400_410_900_LTBR_room”:[“Room Image 2″],”5603_75203_400_410_900_LTBR_room”:[“Room Image 3″],”5603_75900_LTBR_silo”:[“Silo Image 1″,” |
| Weight | 279.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 78 × 38 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Sanctuary |
Complete The Look
Casual Dining Sanctuary Rectangle Dining Table Top w/2-20in leaves
Sanctuary California King Upholstered Bed
Sanctuary Dresser
Bedroom Sanctuary 5/0 Upholstered Footboard
Sanctuary Queen Upholstered Bed
Sanctuary King Upholstered Bed
Sanctuary Round Mirrored Accent Table – Visage
Sanctuary Bedside Table
Bedroom Sanctuary King Rails
Sanctuary Spindle Side Chair
Sanctuary Spindle Side Chair
Sanctuary Glass Bunching Curio-Ebony Antiqued Oak
Items We Think You Will Love..
Lawson Server
Lawson Server
Americana Four-Door Buffet
Newport Server
Athens Buffet
Americana Pie Chest
Rhapsody 72” Credenza
Leesburg Buffet
Farmhouse Server
Chatelet Bunching Curio
Americana Server
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Sanctuary Buffet
"*" indicates required fields