Boheme Saint Germain Server
Buffet server blending neutral finishes: Mercantile White, Merino Blue, Stonewash and Antique Milk Paint on white oak and maple veneers. Offers versatile dining storage with two drawers (felt liner and silverware tray) and multiple adjustable shelves.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Inspired by the Belgian design aesthetic, the Saint German Server lyrically blends a medley of four neutral finishes: Mercantile White, Merino Blue, Stonewash and Antique Milk Paint. Packed with both style and storage, the buffet server features two drawers behind the center set of doors, a drop-in felt liner and black drop-in silverware tray and two adjustable wood shelves behind each right and left door and one adjustable shelf behind each center door.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Four doorsTwo drawers behind center set of doorsRight drawer has black drop-in felt linerLeft drawer has black drop-in silverware trayDrawer opening: 17 1/2W x 13D x 5HTwo adjustable wood shelves behind each right and left door and one adjustable shelf be | Yes |
|---|---|
| Drawer Weight Capacity | 20 lbs |
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Carton Height | 41.25 |
| Carton Length | 22.75 |
| Carton Weight | 268.40 |
| Carton Width | 75.75 |
| Depth | 19.75 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 17.5W x 13D x 5H |
| Drawer Handle Finish | Dark Metal with Gold Highlights |
| Drawer Handle Material | Zinc Alloy |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 38.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | White Oak and Maple Veneers |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 2 |
| Number of Shelves | 6 |
| Sales Panel | HF-5750-Wt-Mer-Sw-SP |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 72.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, chopping, gouging, hand planking |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 224.4 |
| Image Role Data | {“5750_75900_MULTI_detail”:[“Detail Image 1″],”5750_75900_MULTI_50003_WH_room”:[“Room Image 1″],”5750_75900_MULTI_50001_GLD_room2”:[“Room Image 2”],”5750_75213_SLV_25350_MWD_75900_MULTI_50001 |
| Weight | 224.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.75 × 72 × 38 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Boheme |
Complete The Look
Boheme Bon Vivant De-Constructed King Uph Bed
Boheme Bilzen Wardrobe
Bedroom Boheme Laurier 6/0 & 6/6 Panel Footboard
Boheme Laurier Queen Panel Bed
Boheme Garnier Barrel Back Counter Stool
Bedroom Boheme Bon Vivant 5/0 & 6/6 Rails
Boheme Salvator Media Console
Boheme Adante Dresser
Bedroom Boheme Chimay Six-Drawer Chest
Boheme Flanders Square Cocktail Table
Bedroom Boheme Bon Vivant De-Constructed 6/0 & 6/6 Uph Headboard
Boheme Garnier Barrel Back Chair
Items We Think You Will Love..
Treasures Hutch – Oak
Lawson Server
Americana Pie Chest
Curata Buffet/Credenza
Sanctuary Two-Door Thin Display Cabinet – Ebony
Chatelet Bunching Curio
Alfresco Costa Display Cabinet
Rhapsody Bunching Curio
Plymouth Gray Buffet
Rhapsody 96” Credenza
Sanctuary Glass Bunching Curio-Ebony Antiqued Oak
Americana Server
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Boheme Saint Germain Server
"*" indicates required fields