Boheme Garnier Barrel Back Counter Stool
Barrel-back counter stool upholstered in soft gray Antwerp linen with nailhead-trimmed gimp welt. Finished in Antique Milk Paint over quartered oak veneers for a textured, traditional look.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Linger over conversations and relaxing meals — in comfort and style with the Boheme barrel-back, 39-inch-high counter stools. Design details are delightful, with a nail-lined gimp welt lining the outside of the seat and back, with each stool covered in a soft gray Antwerp Linen fabric. The textural Antique Milk White finish is a nearly opaque brush-painted look over a soft brown surface.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Copper footrestGimp welt with nails line the outside of the seat and the chair backAntwerp Linen fabricDistressing: Chopping, wormholes, gouging, raspingFinish: Antique Milk Paint finish: Light brown finish with nearly opaque antique milk paint with brush | Yes |
|---|---|
| Fabric | 100% Linen |
| Carton Height | 42.25 |
| Carton Length | 27.00 |
| Carton Weight | 44.00 |
| Carton Width | 26.00 |
| Depth | 24.25 |
| Distressing | Yes |
| Fabric 1 | Antwerp Linen; Fabric Contents: 100% Linen; Cleaning Code: S (Clean with solvent or dry-cleaning product) |
| Floor Glides | Yes |
| Height | 39.00 |
| Levelers | No |
| Material Description | Quartered Oak Veneers and Fabric |
| Material Filter | Fabric |
| Memo Swatch | HF-Antwerp-Linen-SC |
| Motion Type | Stationary |
| Seat Depth | 20 |
| Seat Height | 25 |
| Seat Width | 22.5 |
| Style | Traditional/Formal |
| Weight Capacity | 250 lbs |
| Width | 22.50 |
| Wood Distressing Type | Chopping, wormholes, gouging, rasping |
| Wood Distressing? | Yes |
| Finish Filter | Light Wood |
| Weight | 28.6 |
| Image Role Data | {“5750_25350_MWD_detail”:[“Detail Image 1″],”5750_75203_SLV_25350_MWD_room”:[“Room Image 1″],”5750_75203_25350_MWD_50002_LTWD_room”:[“Room Image 2″],”5750_75206_25350_MWD_85001_MULTI_room”:[“ |
| Weight | 28.6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.25 × 22.5 × 39 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Boheme |
Complete The Look
Boheme Garnier Barrel Back Chair
Boheme Flanders Square Cocktail Table
Boheme Laurier Queen Panel Bed
Bedroom Boheme Bon Vivant De-Constructed 6/0 & 6/6 Uph Footboard
Bedroom Boheme Laurier 5/0 & 6/6 Rails
Boheme Madera Bed Bench
Bedroom Boheme Bon Vivant De-Constructed 6/0 & 6/6 Uph Headboard
Boheme Adante Dresser
Boheme Four Door Media Console
Boheme Gaston Metal Back Side Chair
Boheme Bilzen Wardrobe
Boheme Bastogne Three-Drawer Nightstand
Items We Think You Will Love..
Aaron Non swivel stool 40039-30B/2489
Bradley STOOLS 40038-30B/2489
Tyler STOOLS 40045-30/52NA
Farmhouse Windsor Back Counter Chair
Bryan STOOLS 40032-30/25NA
Payton STOOLS 40103-30/24BP
Willo STOOLS 40046-30/25GT
Willo STOOLS 40046-26/25GT
Lawson Splat Back Counter Chair (RTA)
City View Console Stool (RTA)
Miller STOOLS 40035-30/52HT
Curata Upholstered Bar Stool
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Boheme Garnier Barrel Back Counter Stool
"*" indicates required fields