Leesburg Buffet
Traditional mahogany buffet with 3 drawers (felt and silverware liners) and wood-framed beveled glass center doors with shelves. Rich mahogany veneers with antique brass-finish knobs add a sideboard accent.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Set a tone of gracious hospitality with the striking Leesburg Buffet. Featuring classical design motifs with a fashionable flair, the functional piece has 3 drawers with a felt liner in the right drawer and a silverware tray liner in the center drawer. The wood-framed beveled glass center doors each have a wood shelf behind. Crafted of Mahogany Veneers, the buffet has a rich traditional finish with elegant cathedral and swirl mahogany veneers with light physical distressing and custom-designed knobs with an antique brass finish.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Three drawersRight drawer has felt linerCenter drawer has silverware tray linerWood-framed beveled glass center doorsOne adjustable wood shelf behind each doorFinish: Leesburg features a rich, traditional mahogany finish with elegant cathedral and swirl m | Yes |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Carton Height | 39.50 |
| Carton Length | 23.25 |
| Carton Weight | 262.35 |
| Carton Width | 74.75 |
| Center Drawer Dimensions | 26.75W x 15.375D x 4.5H |
| Center Drawer Weight Capacity | 30 lbs |
| Depth | 20.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Antique Brass |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 38.25 |
| Left and Right Drawer Dimensions | 12.875W x 15.375D x 4.5H |
| Left and Right Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Mahogany Veneers |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 3 |
| Number of Shelves | 3 |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 72.00 |
| Wood Distressing Type | Wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 231.49 |
| Image Role Data | {“5381_75900room”:[“Room Image 1″],”5481_75201room”:[“Room Image 2″],”5381_75900room2”:[“Room Image 3″],”5381_75900silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5381_75900top”:[“Top Silo Image |
| Weight | 231.49 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 72 × 38.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Leesburg |
Complete The Look
Leesburg Entertainment Console
Leesburg Splatback Arm Chair
Leesburg Bedroom Poster Footboard 5/0
Leesburg Executive Desk
Leesburg Bedroom Upholstered Footboard 6/0-6/6
Leesburg King Upholstered Bed with Wood Rails
Leesburg Bedroom Upholstered Headboard 5/0
Leesburg Bedroom Upholstered Footboard 5/0
Leesburg Bedroom Wood Rails 6/0
Leesburg King Upholstered Bed
Leesburg Chairside Chest
Leesburg Bedroom Wood Rails 5/0-6/6
Items We Think You Will Love..
Summerville Server
Americana Server
Sanctuary Glass Bunching Curio-Ebony Antiqued Oak
Treasures Hutch – Oak
Alfresco Costa Display Cabinet
Sanctuary Four-Door Mirrored Console – Surf-Visage
Affinity Server
Rhapsody Bunching Curio
Treasures Buffet – Oak
Double Bridge Sideboard
Rhapsody 96” Credenza
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Leesburg Buffet
"*" indicates required fields