Leesburg Chairside Chest
Compact chairside chest with three drawers for convenient storage in tight spaces. Crafted of swirl mahogany and ebony veneers with a rich, lightly distressed finish and antique brass-color knobs.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Chic and classic, the three-drawer Leesburg Chairside Chest brings comfort and convenience to your living space. A compact style icon at only 15 inches wide, this piece packs a punch even for tight spaces. Crafted of Swirl Mahogany and Ebony Veneers, the chest is finished with elegant cathedral and swirl mahogany veneers with light distressing for an authentic feel. The custom-designed knobs have an antique brass color.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Three drawersFinish: Leesburg features a rich, traditional mahogany finish with elegant cathedral and swirl mahogany veneers and light physical distressingHardware: Custom-designed knobs and rosettes with an antique brass finishDistressed Finished: Wormho | Yes |
|---|---|
| Drawer Weight Capacity | 10 lbs |
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Carton Height | 27.25 |
| Carton Length | 28.00 |
| Carton Weight | 97.00 |
| Carton Width | 19.25 |
| Depth | 25.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 8.25W x 19.625D x 4.5H |
| Drawer Handle Finish | Antique Brass |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 25.25 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Grain and Swirl Mahogany and Ebony Veneers |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 3 |
| Style | Traditional/Formal |
| Top Load Capacity | 125 lbs |
| Width | 16.00 |
| Wood Distressing Type | Wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 77.16 |
| Image Role Data | {“5381_80114room”:[“Room Image 1″],”5381_80110_114room”:[“Room Image 2″],”5381_80114silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5381_80114top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 77.16 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 16 × 25.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Leesburg |
Complete The Look
Leesburg Bedroom Upholstered Rails 5/0-6/6
Leesburg Queen Upholstered Bed with Wood Rails
Leesburg Queen Poster Bed
Leesburg Landscape Mirror
Leesburg King Upholstered Bed
Leesburg California King Upholstered Bed with Wood Rails
Leesburg Executive Desk
Leesburg Queen Upholstered Bed
Leesburg Bedroom Poster Footboard 6/0-6/6
Leesburg King Poster Bed
Leesburg Entertainment Console
Leesburg Splatback Side Chair
Items We Think You Will Love..
Sylvie Tall Bunching Table
Plymouth Gray End Table
Verona End Table
Waterfall Brown Round End Table
Ludwig Brown End Table
Plymouth Gray End Table
Waterfall Black Round End Table
Lake House Tiered Table
Athens End Table
Eclipse Brown Round End table
Mesa Valley End Table
Lyra End Table
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Leesburg Chairside Chest
"*" indicates required fields