Leesburg King Upholstered Bed
King upholstered bed with a cream diamond-tufted headboard bordered in mahogany and accented with antique brass nailheads. Includes headboard, footboard, and rails; headboard can be used alone.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Plush, grand and inviting, the Leesburg King Upholstered Bed features an exquisite cream-colored, diamond-tufted headboard with a rich mahogany border on the headboard and footboard, along with nailhead trim in an antique brass finish. Crafted of elegant cathedral and swirl mahogany veneers. The bed includes headboard, footboard and rails, and the headboard can be used alone.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| King sizeNailhead trim in an antique brass finish on headboard and footboardDiamond-tufted headboardFinish: Leesburg features a rich, traditional mahogany finish with elegant cathedral and swirl mahogany veneers and light physical distressingDistressed Fi | Yes |
|---|---|
| Fabric | 60% Polyester, 40% Cotton |
| Bed Frame Opening | 76.75W x 82D |
| Bed Size | King |
| Carton Height | 504.40 |
| Carton Length | 10.00 |
| Carton Weight | 297.00 |
| Carton Width | 10.00 |
| Depth | 89.00 |
| Distressing | Yes |
| Fabric 1 | Alabaster Fabric; Fabric Contents: 60% Polyester, 40% Cotton; Cleaning Code: DC (Dry-Clean only) |
| Height | 68.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Hardwoods with Fabric and Nailheads |
| Material Filter | Fabric |
| Memo Swatch | HF-Alabaster-SC |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Upholstered Beds |
| Weight Capacity | 500 |
| Width | 81.75 |
| Wood Distressing Type | Wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Finish Filter | Dark Wood |
| Weight | 235 |
| Image Role Data | {“5381_90866room”:[“Room Image 1″],”5381_90866silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”Alabaster_Fabric”:[“Fabric Image 1”]} |
| Weight | 235 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 89 × 81.75 × 68 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Traditional/Formal |
| Bed Size | King |
| Collection | Leesburg |
Complete The Look
Leesburg Bedroom Upholstered Rails 5/0-6/6
Leesburg Upholstered Side Chair
Leesburg Upholstered Arm Chair
Leesburg Buffet
Leesburg Bedroom Upholstered Footboard 5/0
Leesburg California King Poster Bed
Leesburg Bedroom Poster Footboard 6/0-6/6
Leesburg Chairside Chest
Leesburg King Upholstered Bed with Wood Rails
Leesburg Martini Table
Leesburg Display Cabinet
Leesburg Lateral File
Items We Think You Will Love..
Americana King Upholstered Poster Bed
Bellevue King Bed
Waterfall Black Queen Upholstered Bed
Normandy King Panel Bed
Americana Queen Panel Bed
Plymouth Gray King Poster Bed
Normandy King Upholstered Bed
Americana California King Upholstered Poster Bed
Ludwig Black Queen Bed
Plymouth Gray Queen Storage Bed
Bellevue King Bed
Bellevue Queen Bed
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Leesburg King Upholstered Bed
"*" indicates required fields