Rhapsody 96” Credenza
96 in. traditional credenza in a walnut-colored rustic finish with scroll, column and rope-twist details. Includes three drawers (drop-front center) and four doors with adjustable wood shelves, including behind the center doors.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The soaring design of the grand 96-inch Rhapsody Credenza will lift your spirits and elevate the atmosphere. Romantic scroll motifs around the apron, column motifs on the case front and a rope-twist carving around the base give a classical pedigree to the piece. The walnut-colored finish inspired by the rustic nature of reclaimed woods in beautiful patinas makes the credenza fresh for today’s relaxed interiors. The multi-functional credenza has three drawers and a drop-front center drawer and four doors with one adjustable wood shelf behind each and one adjustable shelf behind the center doors.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Drawer Glide Location | Undermounted |
|---|---|
| Drawer Glide Material | Wood |
| Carton Height | 47.50 |
| Carton Length | 23.50 |
| Carton Weight | 416.00 |
| Carton Width | 100.25 |
| Center Drawer Dimensions | 36.875W x 14.5D x 4H |
| Center Drawer Weight Capacity | 40 lbs |
| Depth | 20.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Antique Silver |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Height | 44.50 |
| Left and Right Drawer Dimensions | 15.75W x 13D x 3.75H |
| Left and Right Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Pecan, Hickory, Ash, Black Walnut and Maple Veneers with Resin |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 3 |
| Number of Shelves | 3 |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 180 lbs |
| Width | 96.00 |
| Wood Distressing Type | Scraping lines, sloping lines, rasping, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 361.56 |
| Image Role Data | {“5070_85002_inset2”:[“Room Image 1″],”5070_85002”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5070_85002_inset1″:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 361.56 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 96 × 44.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Rhapsody |
Complete The Look
Rhapsody Bunching Curio
Rhapsody Executive Desk
Bedroom Rhapsody California King-King Tufted Headboard
Rhapsody Rectangle Dining Table
Rhapsody Bachelors Chest
Bedroom Rhapsody California King-King Tufted Footboard
Rhapsody Insignia Arm Chair
Rhapsody Twelve Drawer Dresser
Bedroom Rhapsody California King-King Panel Footboard
Casual Dining Rhapsody Rectangle Dining Table Base
Rhapsody Writing Desk
Rhapsody 60 in. Round Dining Table
Items We Think You Will Love..
Americana Server
Newport Server
Treasures Buffet – Oak
Sanctuary Glass Bunching Curio-Ebony Antiqued Oak
Lawson Server
Treasures Hutch – Oak
Leesburg Buffet
Tynecastle Buffet
Normandy Buffet
Plymouth Gray Buffet
Athens Buffet
Alfresco Costa Display Cabinet
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Rhapsody 96” Credenza
"*" indicates required fields