Americana Dining Bench
50″ (127 cm) A refined piece inspired by Fabric design elements, designed to complement modern spaces.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Celebrating the natural beauty of a simpler time, the inviting Americana Dining Bench has a nostalgic design including a spindle-style back with carved accents on the spindles and frame. The fabric seat is upholstered in the linen Biscuit performance fabric with welt trim. Crafted of Oak Veneers, the bench is finished in the time worn white Daisy finish, with the look of pieces passed down through the family over time and revealing the rich oak character beneath.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Fabric seatWelt trimSpindle backCarved accents on the spindles and frameFinish: The Americana Daisy finish is a time worn white finish on cathedral oak veneers representing the natural wear one might expect of pieces passed down through the family over ti | Yes |
|---|---|
| Finish | The Americana Daisy finish is a time worn white finish on cathedral oak veneers representing the natural wear one might expect of pieces passed down through the family over time revealing the |
| Alternate Finish Items | 7050-75019-85 7050-75019-89 |
| Arm Height | 24.25 |
| Carton Height | 46.00 |
| Carton Length | 30.50 |
| Carton Weight | 159.00 |
| Carton Width | 54.00 |
| Depth | 27.00 |
| Distressing | Yes |
| Fabric 1 | Biscuit (Performance); 100% Linen; Cleaning Code: WS (Clean water-based stains with water-based cleaning agent, clean oil-based stains with solvent cleaner) |
| Height | 42.25 |
| Material Description | Oak Veneers and Fabric |
| Material Filter | Fabric |
| Motion Type | Stationary |
| Seat Depth | 19 |
| Seat Height | 19.5 |
| Seat Width | 43.875 |
| Seat to Back Height | 21.125 |
| Style | Casual |
| Weight Capacity | 600 lbs |
| Width | 50.00 |
| Wood Distressing Type | Chiseling, drawknife, rasping, sandblasting, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Finish Filter | Whites/Creams/Beiges |
| Weight | 132 |
| Image Role Data | {“7050_75203_02_75300_02_75019_02_room”:[“Room Image 1″],”7050_75019_02_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”7050_75019_02_back_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Back 3/4 Angle”],”7050_75 |
| Weight | 132 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 27 × 50 × 42.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Casual |
| Collection | Americana |
Complete The Look
Americana Dresser
Americana Leg Dining Table with 1-22in Leaf
Americana Six-Drawer Chest
Bedroom Americana 6/0-6/6 Headboard
Americana Floor Mirror
Americana Pie Chest
Bedroom Americana 6/0-6/6 Footboard
Bedroom Americana 6/0 Rails
Americana Six-Drawer Chest
Bedroom Americana 6/0-6/6 Footboard
Americana Display Cabinet
Bedroom Americana 5/0-6/6 Rails
Items We Think You Will Love..
Dexter CHAIRS 30223B/5187
Plymouth Gray Pair of Upholstered Dining Chairs
Carmela CHAIRS 30282/25DBA7
Crescent CHAIRS 30123/51HO
Architect CHAIRS 30263/51HO87
Waterfall Off-White Pair of Upholstered Dining Chairs
Tori CHAIRS 30124B/5287
Payton CHAIRS 30103/24BP
Plymouth Gray Pair of Armless Dining Chairs
Jonas CHAIRS 30137/24BP
Angelina CHAIRS 30227-WE/1B2543
Normandy Pair of Upholstered Dining Chairs
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Americana Dining Bench
"*" indicates required fields