Americana Oval Mirror
45″ (114.3 cm) A refined piece inspired by Wood and Mirror design elements, designed to complement modern spaces.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Celebrating our rural heritage reflecting the character, strength and natural beauty of a simpler time, the Americana Mirror has a charming oval shape with beveled mirror glass. It is finished in Molasses, a time-worn finish on Cathedral Oak Veneers representing the natural wear one might expect of pieces passed down through the family over time, revealing the rich oak character beneath.
Product Details
| Oval shapeBeveled mirror glassFinish: The Americana Molasses finish captures the essence of a well-loved heirloom, passed down through generations. The deep, dark tone over cathedral oak veneers add warmth, while the variations in color reveal the natural | Yes |
|---|---|
| Finish | The Americana Molasses finish captures the essence of a well-loved heirloom, passed down through generations. The deep, dark tone over cathedral oak veneers add warmth, while the variations i |
| Alternate Finish Items | 7050-90007-02 |
| Carton Height | 5.50 |
| Carton Length | 39.75 |
| Carton Weight | 53.00 |
| Carton Width | 49.75 |
| Depth | 1.75 |
| Distressing | Yes |
| Height | 35.00 |
| Material Description | Wood and Mirror |
| Mirror Glass Dimensions | 41.375W x 31.375H |
| Style | Casual |
| Width | 45.00 |
| Wood Distressing Type | Sandblasting, bleaching, drawknife, worm holes, rasping, chiseling |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 33 |
| Image Role Data | {“7050_75917_89_90007_89_room”:[“Room Image 1″],”7050_90007_89_90001_89_room”:[“Room Image 2″],”7050_90217_89_90007_89_room”:[“Room Image 3″],”7050_90007_99_straight_silo”:[“Silo Image 1”,”Si |
| Weight | 33 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.75 × 45 × 35 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Casual |
| Collection | Americana |
Complete The Look
Americana Two-Door Nightstand
Bedroom Americana 6/0-6/6 Headboard
Bedroom Americana 6/0-6/6 Upholstered Headboard
Americana Upholstered Seat Arm Chair
Americana Round Pedestal Dining Table with 1-22in Leaf
Americana King Panel Bed
Americana Dresser
Americana Two-Drawer Bombay Accent Chest
Americana Two-Door Nightstand
Bedroom Americana 5/0-6/6 Rails
Bedroom Americana 5/0 Footboard
Americana Wardrobe
Items We Think You Will Love..
Leesburg Landscape Mirror
Big Valley Mirror
Serenity Amelia Oval Mirror
Magnolia Manor Mirror
Serenity Bora Landscape Mirror
Tynecastle Landscape Mirror
River Place Mirror
Big Valley Mirror
Sanctuary Shaped Mirror
Rhapsody Mirror
Affinity Mirror
Paradise Valley Landscape Mirror
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Americana Oval Mirror
"*" indicates required fields