Cascade Round Mirror
Round wall mirror in oak veneers with reeded trim, finished in soft taupe Terrain. A neutral accent that brings a light, airy look to living or bedroom spaces.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The serene simplicity of this round mirror in a soothing neutral color palette will punctuate your space with a light and airy tranquility. Crafted of oak veneers with reeded trim, the mirror is finished in Terrain, a soft taupe with dry brushing.
Product Details
| Carton Height | 46.75 |
|---|---|
| Carton Length | 4.50 |
| Carton Weight | 58.50 |
| Carton Width | 46.75 |
| Depth | 1.25 |
| Distressing | Yes |
| Height | 42.00 |
| Material Description | Oak Veneers |
| Mirror Glass Dimensions | 37.375W x 37.375H x .187TH |
| Style | Transitional |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Width | 42.00 |
| Wood Distressing Type | Dry brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 47.4 |
| Image Role Data | {“6120_90007_05_detail”:[“Detail Image 1″],”6120_90002_007_05_room”:[“Room Image 1″],”6120_80112_85003_90007_05_80115_85006_10445_80_room”:[“Room Image 2″],”6120_85006_80_90007_05_room”:[“Roo |
| Weight | 47.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.25 × 42 × 42 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Cascade |
Complete The Look
Bedroom Cascade 6/0-6/6 Sleigh Footboard
Cascade One-Drawer Nightstand
Cascade Square Cocktail Table
Cascade Server
Cascade Four-Drawer Bachelor Chest
Cascade Credenza
Cascade End Table
Cascade California King Panel Bed
Cascade King Sleigh Bed
Cascade Pedestal Dining Table
Cascade Console Table
Cascade Cocktail Table
Items We Think You Will Love..
Big Valley Mirror
Rhapsody Mirror
Big Valley Mirror
Big Valley Mirror
Paradise Valley Landscape Mirror
River Place Mirror
Leesburg Landscape Mirror
Americana Landscape Mirror
Banyon Bay Round Mirror
Ridgecrest Mirror
Grandpas Cabin Mirror
Modern Edge Landscape Mirror
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Cascade Round Mirror
"*" indicates required fields