Cascade Six-Drawer Dresser
Two-tone dresser with six self-closing drawers; felt-lined top drawers (right with removable jewelry tray) and cedar-lined bottoms. Pebble Beach lacquered burlap case with soft-white cast resin fronts and champagne pulls.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Svelte and sophisticated in a serene two-tone finish combining a palette of white, cream and taupe, the Cascade Dresser with six self-closing drawers is a stylish statement piece brimming with storage. The top drawers have a removable gray felt liner, the right top drawer has a removable gray felt jewelry tray and the bottom drawers are cedar-lined. The outside of the case is in Pebble Beach, a lacquered burlap finish, and the drawer fronts are in a soft white finish in cast resin accented by champagne-colored bar pull hardware.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Six self-closing drawersTop drawers have removable gray felt linerRight top drawer has removable gray felt jewelry trayBottom drawers are cedar-linedFinish: Outside of case: Pebble Beach: lacquered burlap finish. Drawer fronts: Chalk: cast resin in a soft | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Drawer Weight Capacity | 55 lbs |
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Carton Height | 38.50 |
| Carton Length | 24.10 |
| Carton Weight | 303.00 |
| Carton Width | 69.00 |
| Depth | 19.25 |
| Distressing | No |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 29W x 15.25D x 7H |
| Drawer Handle Finish | Champagne |
| Drawer Handle Material | Metal Alloy |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 35.00 |
| Material Description | Cast Resin Drawer Fronts and Burlap |
| Number of Drawers | 6 |
| Style | Transitional |
| Sub Type | Dressers |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 65.00 |
| Weight | 267 |
| Image Role Data | {“6120_90002_007_05_room”:[“Room Image 1″],”6120_90466_015_002_007_05_room”:[“Room Image 2″],”6120_90002_05_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6120_90002_05_top”:[“Top Silo Image 1”] |
| Weight | 267 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.25 × 65 × 35 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Transitional |
| Collection | Cascade |
Complete The Look
Casual Dining Cascade Pedestal Dining Table Top
Cascade File Cabinet
Cascade Square Cocktail Table
Cascade End Table
Cascade King Sleigh Bed
Cascade Six-Drawer Dresser
Cascade End Table
Bedroom Cascade 6/0-6/6 Sleigh Headboard
Bedroom Cascade 6/0-6/6 Panel Headboard
Cascade Writing Desk
Bedroom Cascade 5/0 Panel Footboard
Cascade Display Cabinet
Items We Think You Will Love..
Sanctuary Armoire – Visage
Grandpas Cabin 7 Drawer Dresser
Affinity Dresser
Americana Dresser
Chatelet Dresser
Tynecastle Dresser
Archivist Bureau
Ciao Bella Six-Drawer Dresser- Speckled Gray
Leesburg Dresser
Bedroom Sanctuary Armoire Top – Visage
Plymouth Gray Dresser
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Cascade Six-Drawer Dresser
"*" indicates required fields