Cascade Entertainment Console
Entertainment console with a slender silhouette, Terrain oak case and chalk-colored cast resin fronts, set on a metal base. Includes two soft-close doors with adjustable shelves, three drawers, a ventilated back and power; fits up to an 80 in. TV.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Couture and chic, the Cascade Entertainment Console combines a slender and graceful silhouette with a two-tone finish in a serene color palette of whites, creams and taupe. The outside of the case is crafted of Oak Veneers in the soft taupe Terrain finish with dry brushing, while the door and drawer fronts are in a chalk-colored cast resin, accented by champagne-colored bar pull hardware and a metal base. The two doors have soft-close hinges and one adjustable shelf behind each door. There’s a ventilated back panel and an power supply. Three drawers.
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Two doors with soft-close hingesThree drawersOne adjustable shelf behind each doorVentilated back panelPower supplyChampagne colored metal baseFinish: Outside of case: Terrain: a soft, taupe finish on oak veneers. Drawer and door fronts: Chalk: cast resin | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Drawer Weight Capacity | 30 lbs |
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Carton Height | 36.50 |
| Carton Length | 22.50 |
| Carton Weight | 243.00 |
| Carton Width | 83.50 |
| Depth | 18.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 32W x 14.375D x 4H |
| Drawer Handle Finish | Champagne |
| Drawer Handle Material | Metal Alloy |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 32.25 |
| Material Description | Oak Veneers, Cast Resin Drawer and Door Fronts and Metal |
| Max TV Size | 80″ Flat Screen |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 3 |
| Number of Shelves | 2 |
| Outlet Count | 3 |
| Power Supply Type | Three Plug Outlet Power Supply |
| Style | Transitional |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| USB Ports? | No |
| Width | 80.00 |
| Wood Distressing Type | Dry brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 198 |
| Image Role Data | {“6120_55480_05_detail”:[“Detail Image 1″],”6120_55480_05_room”:[“Room Image 1″],”6120_55480_05_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6120_55480_05_open_silo”:[“Silo Image 2”,”Silo – Op |
| Weight | 198 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 80 × 32.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Transitional |
| Collection | Cascade |
Complete The Look
Cascade King Panel Bed
Cascade California King Sleigh Bed
Bedroom Cascade 5/0 Panel Footboard
Cascade King Sleigh Bed
Cascade Queen Sleigh Bed
Cascade Six-Drawer Dresser
Bedroom Cascade 6/0 Rails
Bedroom Cascade 6/0-6/6 Panel Footboard
Bedroom Cascade 5/0-6/6 Panel Rails
Bedroom Cascade 5/0 Sleigh Headboard
Cascade Writing Desk
Cascade Display Cabinet
Items We Think You Will Love..
City View 82 Inch TV Console
Plymouth Gray Entertainment Base
German Silver Entertainment Console
Serramonte 69in Entertainment/Accent Console
Entertainment Console
68in Entertainment Console
Americana 84″ Tv Console
5905-55, Commerce and Market Home Entertainment Entertainment Console
Four-Door Entertainment Console
Leesburg Entertainment Console
Waterfall Large Entertainment Base
St. Armand Entertainment Console
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Cascade Entertainment Console
"*" indicates required fields