Cascade Rectangle Cocktail Table
Rectangular coffee table with an oak veneer top and lacquered burlap base in a soft taupe palette. Discreet casters make it easy to move for seating or cleaning.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The sleek silhouette of the rectangle-shaped Cascade Cocktail Table combines with a serene neutral color palette to infuse your living space with a relaxing tranquility. Crafted of Oak Veneers with a lacquered burlap finish in a pebble color with a wood top and trim in a soft taupe, this roomy table features castors for easy mobility.
Product Details
| Carton Height | 20.50 |
|---|---|
| Carton Length | 33.50 |
| Carton Weight | 138.20 |
| Carton Width | 55.25 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 30.25 |
| Distressing | Yes |
| Feature Filter | Casters |
| Height | 17.50 |
| Levelers | No |
| Material Description | Oak Veneers and Burlap |
| Style | Transitional |
| Table Shape | Rectangle |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 52.25 |
| Wood Distressing Type | Dry brushing and shading |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 106.3 |
| Image Role Data | {“6120_85002_80110_116_75906_80_room”:[“Room Image 1″],”SS444_PH25_415___6120_80110_80”:[“Room Image 2″],”6120_80110_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6120_80110_80_top”:[“Top Si |
| Weight | 106.3 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30.25 × 52.25 × 17.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Cascade |
Complete The Look
Cascade Bookcase Base and Hutch
Cascade Entertainment Console
Cascade California King Sleigh Bed
Cascade End Table
Casual Dining Cascade Pedestal Dining Table Base
Bedroom Cascade 5/0-6/6 Rails
Cascade Credenza
Cascade End Table
Bedroom Cascade 5/0 Panel Footboard
Bedroom Cascade 5/0-6/6 Panel Rails
Cascade One-Drawer Nightstand
Cascade Pedestal Dining Table
Items We Think You Will Love..
Lake House Cocktail Table
Waterfall Black Round Coffee Table
Waterfall Brown Round Coffee Table
Waterfall Brown Rectangular Coffee Table
Millwork Brown Round Coffee Table
Waterfall Brown Rectangular Coffee Table
Amani Rope and Glass Cocktail Table
Waterfall Brown Rectangular Coffee Table with Casters
Athens Rectangular Coffee Table with Casters
Plymouth Gray Rectangular Coffee Table
Sylvie Square Coffee Table
Normandy Brown Rectangular Coffee Table
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Cascade Rectangle Cocktail Table
"*" indicates required fields