Cascade One-Drawer Nightstand
Open nightstand with one self-closing drawer, middle and bottom shelves, and a rear cord clip. Pebble Beach lacquered burlap with champagne metal inlay; finished on all sides.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
A sleek profile combines with a serene color palette in the Cascade Nightstand, offered in a lacquered burlap finish called Pebble Beach with a champagne-colored metal inlay around the top for a touch of sparkle. This airy piece offers the function of a middle and bottom shelf, one self-closing drawer and a cord clip on the back. Finished on all sides.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| One self-closing drawerOne fixed shelfFinished on all sidesCord clip on backChampagne colored metal inlay around top, middle shelf and bottom shelfFinish: Pebble Beach: lacquered burlap finish. Champagne colored metal inlay around top, middle shelf and bo | Yes |
|---|---|
| Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Carton Height | 31.75 |
| Carton Length | 21.75 |
| Carton Weight | 114.40 |
| Carton Width | 39.50 |
| Depth | 18.25 |
| Distressing | No |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 30.375W x 13.375D x 2.5H |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 28.50 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Burlap and Metal Inlay |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 1 |
| Style | Transitional |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 90 lbs |
| Width | 36.25 |
| Weight | 92.4 |
| Image Role Data | {“6120_90019_05_room”:[“Room Image 1″],”6120_90019_05_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6120_90019_05_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 92.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.25 × 36.25 × 28.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Transitional |
| Collection | Cascade |
Complete The Look
Cascade Pedestal Dining Table
Cascade Display Cabinet
Cascade Six-Drawer Chest
Bedroom Cascade 5/0 Sleigh Headboard
Cascade One-Drawer Nightstand
Cascade Six-Drawer Dresser
Casual Dining Cascade Pedestal Dining Table Base
Cascade Credenza
Cascade California King Sleigh Bed
Bedroom Cascade 5/0 Panel Footboard
Cascade King Panel Bed
Cascade Upholstered Side Chair
Items We Think You Will Love..
Vintage Series Open Night Stand – Black
Arabella Mirrored Three-Drawer Nightstand
Vintage Series Open Night Stand – Navy
Sanctuary Two-Door Mirrored Nightstand – Visage
Sanctuary Mirrored Leg Nightstand – Bling
Chatelet Fretwork Nightstand
Curata One-Drawer Nightstand
Chatelet Fretwork Nightstand
Waterfall Black Nightstand
Bellevue Nightstand
Affinity Three-Drawer Nightstand
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Cascade One-Drawer Nightstand
"*" indicates required fields