Cascade End Table
Square end table blending a lacquered burlap base with an oak veneer top accented by metal inlay. The clean, transitional design suits a variety of spaces.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Get your Zen on with the Cascade End Table, combining a lacquered burlap finish with an Oak Veneer top accented by metal inlay on in a soft, serene taupe finish. The airy vibe and square shape is a simple, stylish and practical addition to any living space.
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 28.00 |
| Carton Length | 29.50 |
| Carton Weight | 72.00 |
| Carton Width | 29.50 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 26.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 24.25 |
| Material Description | Burlap and Metal Inlay |
| Metal Distressing | No |
| Style | Transitional |
| Top Load Capacity | 90 lbs |
| Width | 26.00 |
| Wood Distressing Type | Dry brushing and shading |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 52.1 |
| Image Role Data | {“6120_80117_05_room”:[“Room Image 1″],”6120_80117_05_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6120_80117_05_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 52.1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 26 × 24.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Transitional |
| Collection | Cascade |
Complete The Look
Bedroom Cascade 6/0-6/6 Panel Headboard
Bedroom Cascade 5/0 Panel Footboard
Cascade Console Table
Cascade Round Mirror
Bedroom Cascade 6/0-6/6 Panel Footboard
Cascade California King Sleigh Bed
Home Office Cascade Bookcase Hutch
Cascade Six-Drawer Dresser
Cascade Six-Drawer Chest
Cascade King Sleigh Bed
Cascade Rectangle Cocktail Table
Cascade Credenza
Items We Think You Will Love..
Eclipse Brown Round End table
Americana End Table
Melody White Round End Table
Waterfall Brown Round End Table
Brookhaven End Table
Lake House Square Lamp Table
Storia Round End Table
Lake House End Table
Sylvie Short Bunching Table
Waterfall Black Round End Table
Ludwig Brown End Table
Verona End Table
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Cascade End Table
"*" indicates required fields